ZVOLEN. Od prvého novembra tohto roku začal platiť zákon o e-Governmente. Po troch rokoch od nadobudnutia jeho účinnosti prišli pre orgány verejnej správy, vrátane miest a obcí nové povinnosti, ktoré sa týkajú celkovej elektronickej komunikácie. Cieľom je dosiahnuť úplnú elektronizáciu verejnej moci a to tak, že nebude potrebný osobný alebo listinný kontakt.
Dve z desiatich firiem
Zákon o e-Governmente vymedzuje povinnosti, súvisiace s elektronizáciou verejnej správy a so zavádzaním elektronických služieb. „V praxi to znamená, že každé úradné podanie, napríklad návrh, oznámenie či úhrada poplatkov, rozhodnutie a jeho doručenie, bude vykonané a doručené len elektronicky,“ povedal výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Milan Muška.
Polícia vydala od decembra 2013 takmer 1,7 milióna čipových občianskych preukazov. Celkovo si ho aktivovalo takmer 300-tisíc ľudí, no len zlomok z nich má k e-občianskemu zriadený aj zaručený elektronický podpis a vie tak využívať e-služby štátu plnohodnotne.
Štát zriadil viac ako 5,5 milióna e-schránok. Na spoločnosti, ktoré sú zapísané v obchodnom registri, pripadá viac ako štvrť milióna z nich.
Počet firiem, ktoré si už e-schránku aktivovalo pre doručovanie, je stále nízky – schránku majú aktívne len dve z desiatich firiem.
Prechodné obdobie
Počas prvých troch rokov účinnosti zákona bolo uplatňované prechodné obdobie, ktoré znamenalo, že si orgány verejnej moci počas obdobia troch rokov od nadobudnutia platnosti zákona nemuseli plniť povinnosť vykonávať verejnú moc elektronicky, ak im to neumožňujú technické podmienky a mali právo postupovať pri výkone verejnej moci len podľa osobitných predpisov.
Toto prechodné obdobie sa skončilo 1. novembra 2016. Od tohto dňa už musí celá verejná správa zabezpečovať výkon verejnej moci v plnom rozsahu spomínaného zákona.
Radšej priamy kontakt
„Elektronickú schránku máme zriadenú a naše pracovníčky sú pripravené, no pravdupovediac, zatiaľ sme ešte žiadnu žiadosť nezaznamenali,“ povedala starostka Zvolenskej Slatiny Mária Klimentová. Obec bola pripravená už k 1. novembru a schránku kontrolujú každý deň. Podľa starostky ľudia, ktorí žijú v obci a nie sú prechodne niekde ďaleko, radšej využívajú priamy kontakt s úradom. „Tam je aj možnosť poradiť im, keď si s niečím nevedia rady,“ dodala starostka. Do budúcnosti ale elektronickú komunikáciu vidí ako možné riešenie, kým si na ňu ľudia zvyknú ešte nejaký ten rôčik potrvá.
Napriek medializácii sa zatiaľ nikto ešte na takúto formu komunikácie s úradom ani nespýtal.
„Zatiaľ to nevyužil nikto,“ odpovedal stručne starosta Korytárok Ľubomír Straka. Obec je pritom pripravená už dva roky. „Ak nás niekto takýmto spôsobom osloví, nemáme problém jeho žiadosť vybaviť,“ vysvetlil. Podľa neho väčšina ľudí bude využívať aj naďalej osobný pohovor na úrade. Navyše starší ľudia majú k spojeniu cez internet veľmi ďaleko a skôr to využijú mladší.