ZVOLEN. Celkom 5299 chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) evidoval v Banskobystrickom kraji na základe analýz z hlásení 57 percent lekárov pre deti a dorast a 48 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých, Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Chorobnosť tak dosiahla takmer 1580 osôb na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni.
Ako TASR informovala hovorkyňa RÚVZ v B. Bystrici Mária Tolnayová, chrípka a jej podobné ochorenia (CHPO) sa vyskytli v 363 prípadoch, čo je chorobnosť vyše 108 osôb na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. "V medzitýždňovom porovnaní sa počet chorých na ARO zvýšil o 7,6 percenta, ale počet chorých na chrípku a jej podobné ochorenia klesol o 16 percent. Vlani sa na respiračné a chrípkové ochorenia liečilo o dve percentá ľudí viac," pripomenula.
Najvyšší počet chorých na ARO je v absolútnych číslach v okrese Lučenec, kde evidujú lekári hlásiaci tieto ochorenia 963 prípadov, Zvolen (720), Rimavská Sobota (678), Revúca (512) a Žiar nad Hronom (441). Chrípka a jej podobné ochorenia najviac postihli pacientov v okrese Lučenec, Poltár, Banská Bystrica a Žiar nad Hronom.
Epidemiológovia upozorňujú, že chrípku, ako infekčné ochorenie spôsobené vírusom a útočiacim na dýchacie cesty nemožno podceňovať. Vírus sa šíri z človeka na človeka pri kašli, kýchaní a rozprávaní a prípadné epidémie chrípky vedú k vysokej chorobnosti v populácii a k výrazným ekonomickým stratám. Podľa vedúcej odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ Márie Avdičovej najviac ochorení a úmrtí sa zaznamenáva u ľudí, u ktorých je vysoké riziko komplikovaného priebehu ochorenia, vrátane zápalu pľúc, alebo zhoršenia základného ochorenia. Najúčinnejší a najefektívnejší spôsob, ako zredukovať počet hospitalizovaných osôb a úmrtí zapríčinených komplikáciami chrípky, je však očkovanie.