ZVOLEN. Mestská polícia vo Zvolene hľadá nových ľudí. Uchádzačov, ktorí musia mať aspoň 21 rokov, čakajú okrem osobných pohovorov aj písomné skúšky z gramatiky, psychotesty a tiež testy fyzickej zdatnosti.
Náčelník mestskej polície Juraj Chabada hovorí, že prijať by chceli siedmich ľudí, no nevie, či sa to podarí na prvý raz. Aj v minulosti sa výberové konania na policajtov opakovali, kým sa našli vhodní adepti. Napríklad v priebehu dvoch rokov 2007 a 2008 vypísal magistrát štyri výberové konania na miesta policajných inšpektorov. Aj keď bol záujem vysoký, mestu sa nepodarilo vtedy naplniť tabuľkový stav, ktorý počíta so 40 policajtmi.
Odchádzali aj v minulosti
Rady mestských policajtov sa začínajú prerieďovať. V týchto dňoch odchádzajú na vlastnú žiadosť šiesti, traja ukončili pracovný pomer v septembri, čo kritizujú opoziční mestskí poslanci a vinia z toho súčasného náčelníka aj vedenie mesta.
„Urobili sme si štatistiku, koľko ľudí odišlo v minulosti za jedného z predchádzajúcich náčelníkov. Bolo to 25 ľudí,“ kontruje primátorka Lenka Balkovičová.
„Migrácia v mestskej polícii je pomerne normálny jav, pretože je to ťažká práca a jej zamestnanci majú tabuľkové platy. Pri mestskej polícii nemajú žiadne definitívy ako štátni policajti, teda výsluhový dôchodok, a je pochopiteľné, že si po čase hľadajú miesta ako štátni policajti alebo aj v inej sfére,“ objasňuje primátorka.
Aj preto hromadný odchod policajtov nedáva len do súvisu s nástupom nového náčelníka. „Aj keď čiastočne áno,“ pripúšťa.
„Posledné štyri roky chýbalo polícii systémové riadenie, bola tam väčšia benevolencia na prácu a keďže nový náčelník chce zaviesť systém, je to pre nich razantný krok,“ vysvetľuje.
Viac policajtov v teréne
V júli sa zmenila na mestskej polícii organizačná štruktúra. Organizačné zmeny neprijali podľa primátorky prevažne policajti, ktorí presunutím do ulíc prišli o určitý komfort, keďže doteraz boli zvyknutí viac na kancelársku prácu. Týkalo sa to napríklad vedúcich okrskov či policajtov, ktorí sledovali kamery v meste.
Už piaty mesiac kamerový systém obsluhujú štyria civilisti so zdravotným postihnutím, ich mzdu z väčšej časti hradí cez úrad práce štát. Vytvorenie chráneného pracoviska však presunulo štyroch policajtov do terénu, kde dostali pridelené ulice, o ktoré sa mali starať.
„Ľudia chcú a žiadajú, aby boli policajti v uliciach, aby mali pocit bezpečia. To je hlavný zámer organizačných zmien. Väčšina pracovníkov mestskej polície to pochopila, pokračujú ďalej a majú dobré výsledky, ktoré budem prezentovať aj na mestskom zastupiteľstve,“ hovorí Chabada.
Nespokojní policajti, ktorí už majú v kolektívnej zmluve znížený pracovný čas na 35 hodín týždenne oproti bežnému 37,5-hodinovému pracovnému času, žiadali ďalšie zníženie na 32,5 hodiny, aby mohli mať 2,5 hodiny obedňajšiu pauzu. „Nepovažujem to za službu verejnosti. Platiť ľudí pri skrátenou čase plnou mzdou je hazardovanie s verejnými prostriedkami,“ komentuje Balkovičová.
„Ľudí, u ktorých mám pocit, že je to viac o tom, ako nerobiť, podporovať nebudem. Ostatní systém akceptujú a podľa aktuálnych informácií od nich je už atmosféra na mestskej polícii pokojná,“ dodáva primátorka.