Ekošoférovanie je dôležitým nástrojom udržateľnej mobility, ktorá je v súčasnom svete potrebou. Týka sa všetkých, začína od výberu dopravného prostriedku, od bicykla, cez verejnú dopravu, gro ekošoférovania sa venuje úspornej jazde motorovým vozidlom a končí zásadami parkovania auta. Chránime tak nielen svoju peňaženku, ale predovšetkým svoje zdravie a klímu, tým že produkujeme menej škodlivých emisií. Pri doprave bez auta doprajeme svojmu organizmu navyše pohyb na čerstvom vzduchu. Skúste to.
Praktické desatoro ekošoférovania:
1. Správny výber dopravného prostriedku – Na krátke vzdialenosti pešo (do 1 km), na bicykli/MHD (do 10 km), využitie verejnej dopravy či už v meste alebo na dlhšie vzdialenosti.
2. Dobré naplánovanie jazdy – Treba sa vyvarovať dopravným zápcham a blúdeniu. Šetríme tým čas aj palivo. Kratšie trasy treba spájať do jednej a minimalizovať studené štarty.
3. Predvídajte dopravnú situáciu – Snažte sa „čítať“ vozovku čo najďalej pred vami a predvídajte vývoj dopravnej situácie. Snažte sa aktívne konať a nielen reagovať – rozšírte si priestor na konanie potrebnou vzdialenosťou, pri ktorej môžete využívať zotrvačnosť svojho vozidla. Maximálne využívajte zotrvačnosť vozidla. Jazdite, ako by ste nemali brzdy.
4. Udržujte konštantnú rýchlosť pri nízkych otáčkach motora – Jazdite plynule a používajte čo najvyšší možný rýchlostný stupeň s nízkymi otáčkami motora. Jazda veľkou rýchlosťou alebo pri vysokých otáčkach motora výrazne zvyšuje spotrebu paliva.
5. Preraďujte včas na vyšší rýchlostný stupeň – Preraďujte na vyšší rýchlostný stupeň pri otáčkach okolo 2000 ot./min. (podľa typu motora, pri jazde po rovine). Zvažujte dopravnú situáciu, bezpečnosť a špecifiká vozidla.
6. Minimálne raz za mesiac, prípadne pred jazdou vysokou rýchlosťou skontrolujte tlak v pneumatikách – Udržujte v pneumatikách správny tlak – nízky tlak v pneumatikách predstavuje bezpečnostné riziko a spôsobuje plytvanie palivom.
7. Pamätajte si, že akákoľvek extra spotrebovaná energia vedie k zvýšenej spotrebe paliva a k vyšším nákladom na jazdu. Klimatizáciu a elektrické zariadenia používajte len vtedy, keď ich skutočne potrebujete. Ak ich nepotrebujete, tak ich vypnite. Neprevážajte zbytočnú záťaž a snažte sa znižovať aerodynamický odpor.
8. Úspora paliva začína správnou voľbou vozidla s nízkymi emisiami. Odporúčame elektromobily, vozidlá na plynový pohon LPG/CNG; hybridné vozidlá ako aj benzínové modely s nízkou spotrebou. Dieselové autá sú nevhodné na krátke vzdialenosti do mesta, a mali by byť vždy vybavené filtrom pevných častíc (DPF). Zobrazenie spotreby paliva pomáha znižovať spotrebu paliva. Tempomat a moderná automatická prevodovka tiež môžu znížiť spotrebu.
9. Správna prevádzka a údržba filtrov pevných častíc pri dieselových (naftových) motoroch je potrebná raz za čas, najneskôr však pri signalizácii problému s filtrom na palubnej doske. Doprajte motoru min. 10 minútovú neprerušovanú jazdu pri otáčkach medzi 2 000 – 3 000 RPM (ideálne na diaľnici pri vyššej rýchlosti), aby mohla prebehnúť regenerácia filtra DPF a dopálenie usadených častíc.
10. Zásady ekošoférovania pri parkovaní. Parkovať radšej ďalej od budovy je úspornejšie ako manévrovať čo najbližšie ku vchodu a hľadať voľné miesto. Pri odchode štartovať nakoniec, až keď je všetko ponastavované (napr. zrkadlá, sedadlo), zapnutý pás, atď.
Viac o ekošoférovaní nájdete na stránkach www.cepta.sk
Autor: Daniel Lešinský