Stojí za ním nielen Krajská knižnica Ľudovíta Štúra, ktorá poskytla jedinečnému festivalu zázemie, ale najmä Český spolok vo Zvolene. Svoju rolu zohráva aj cezhraničná spolupráca so Slovákmi v Čechách – tých reprezentovala Viera Kučerová z o. z. Bona Fide z Prahy, združenia, ktoré naopak oživuje slovenskú kultúru v podmienkach Česka.
Ako obyčajne festival česko-slovenskej vzájomnosti pozostával z rôznych divadelných, hudobných či literárnych produkcií, ktoré prebiehali počas celého týždňa v knižnici. „Festival je určený predovšetkým tým najmladším,“ vysvetľovala riaditeľka Krajskej knižnice Milota Torňošová. A skutočne, knižnica bola počas celého týždňa zaplnená zvedavými čitateľmi a poslucháčmi. Záver podujatia bol zaujímavo symbolický – ukončil ho krst českého prekladu knihy od známeho slovenského autora literatúry faktu Jozefa Leikerta. Knihu krstila sama jej excelencia Lívia Klausová, veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku a primátorka Lenka Balkovičová.
Prepojenie bolo viacvrstvové – Lívia Klausová je bývalou manželkou českého prezidenta a českou občiankou, hoci pochádza zo Slovenska a primátorka Lenka Balkovičová je zase pôvodom Češka žijúca na Slovensku. Knihu Pavučina bytí v jej českom preklade pokrstili bielymi, modrými a červenými lupienkami kvetov, lebo to sú farby, ktoré spájajú Čechov aj Slovákov. Obidve dámy zaželali knihe ako aj jej autorovi len to najlepšie. Lívia Klausová potom prečítala českú aj slovenskú verziu jednej z básní.
Autor Jozef Leikert je nielen spisovateľom, ale aj novinárom, dekanom Fakulty masmédií Paneurópskej univerzity v Bratislave a pre zaujímavosť aj bývalým hovorcom niekdajšieho prezidenta Rudolfa Schustera. Okrem histórie, ktorá ho zaujíma, a ktorá sa odráža v jeho literatúre faktu, píše aj poéziu. Práve tú predstavil vo Zvolene. „Keď píšem poéziu, nevymýšľam si, ja si to musím prežiť, pretrpieť, preradovať,“ povedal počas krstu, a potom dodal: „Poézia, to je modlitba. Nechcem, aby sme sa modlili, ale aby sme sa cez verše počúvali.“
Jeho knihy, nielen poetické, ale najmä tie faktické vyšli v 13 krajinách. Dokopy vydal 60 kníh, často sa zameriaval na rok 1939. Dejiny Čechov a Slovákov neobsahujú vždy len tie šťastné udalosti, ale dôležité je, že vzťah medzi týmito dvoma národmi pokračuje ďalej. Staré hriechy si treba odpustiť a spolupracovať naďalej. Vo Zvolene to pripomína aj činnosť Českého spolku, na ktorého čele stojí Blanka Maňkovská.
Vraví, že činnosť spolku tiež sprevádzajú peripetie a dnes by si už zaslúžil nasledovníka z mladej generácie. A kdesi tu sa skrýva otázka, aké bude pokračovanie vzťahu medzi dvoma národmi, keď ich najmladší zástupcovia si už nepamätajú, že ten vzťah bol kedysi spečatený jedným štátom. Čo dnes spája mladú generáciu Čechov a Slovákov, keď to už nie je pamäť?
Autor: ej