KRUPINA. Práce na hrobke Plachých na krupinskom cintoríne finišujú. Mesto s prácami začalo vlani, keď na záchranu už rozpadávajúcej sa hrobky vyčlenilo 11-tisíc eur.
Medzitým sa mu podarilo dostať hrobku vďaka jej vysokým umelecko-historickým kvalitám na zoznam národných kultúrnych pamiatok a požiadať tak o grant z ministerstva kultúry.
Tento rok preinvestovalo dotáciu 15-tisíc eur z ministerstva a tiež peniaze z rok trvajúcej verejnej zbierky, z ktorej vyzbieralo 2700 eur.
„Práce na hrobke sa tento rok týkajú predovšetkým úpravy korunnej rímsy, vrátane tympanónov, rekonštrukcie reliéfov v nich, tiež kordónovej rímsy a priestoru medzi nimi,“ povedal historik krupinského Múzea A. Sládkoviča Miroslav Lukáč.
Čiastková obnova však pomohla predovšetkým zachrániť hrobku pred zrútením, záchranné práce vidieť aj na obnovených rímsach či streche.
„Práce sa zameriavali hlavne na odvrátenie havarijného stavu hrobky, ale aj úpravu omietok. Tento rok bude vyrobená aj replika kríža, ktorý, žiaľ, v minulom roku niekto odcudzil,“ dodal Lukáč.
„Zhruba 110-centimetrový medený kríž s mosadzným zakončením visel z hrobky len na drôte hromozvodu,“ povedal vtedy Michal Hrčka, konzervátor a konateľ banskoštiavnickej spoločnosti Obnova, ktorá hrobku renovuje. Zlodeji, ktorí sa naň ulakomili, zrejme využili lešenie, ktoré pri hrobke postavili reštaurátori len deň predtým. Kríž zároveň slúžil ako bleskozvod.
Na cintoríne je aj ďalšia architektonicky vzácna hrobka rodiny Eiserthovcov, ktorú postavili v neoklasicistickom štýle na prelome 19. a 20. storočia. „Je v nej pochovaný doktor Pavel Eiserth, ktorý bol starostom Krupiny a rovnako ako jeho otec aj lekárnik,“ ozrejmil Lukáč.
Zatiaľ nie je národnou kultúrnou pamiatkou. „Najskôr chceme dokončiť hrobku rodiny Plachých. Aj z dôvodu, že novo vyhlásené národné kultúrne pamiatky sú podporované prioritne. Po jej renovácii sa zameriame na hrobku Eiserthovcov,“ ozrejmil Lukáč.
Hrobka Eiserthovcov nie je podľa neho taká náročná na opravu finančne ani technicky. „Nie sú v nej ani klenby, len zvlnený strop, architektúru má jednoduchšiu,“ dodal.

Hrobka Plachých je podľa neho oveľa vzácnejšia. Aj preto sa chcú o peniaze z rezortu kultúry z programu Obnovme svoj dom uchádzať aj v budúcom roku. „Prác na hrobke je ešte veľa. Aj v interiéri,“ podotkol.
Obidve hrobky si zobrala Krupina pod patronát a oficiálne aj do svojho majetku pred piatimi rokmi. Chce tak pre budúce generácie zachrániť stavby, ktoré sú unikátne v širšom regióne.
Bohato zdobená hrobka rodiny Ľudovíta Plachého je približne z druhej polovice 19. storočia. Je na nej medená kupola s vežičkou, kríž z vrcholca visel odlomený už niekoľko rokov. Zo šľachtickej rodiny Plachých, pôvodom zo Zemianskeho Vrbovka, vyšli traja krupinskí richtári.
