KLOKOČ. Sliackova medokýš, alebo aj medokýš Polom - najznámejší a najnavštevovanejší minerálny prameň v obci Klokoč v okrese Detva, víta už rok návštevníkov na novom mieste. V uplynulých týždňoch navyše zrevitalizovali jeho okolie, čo má prispieť k rozvoju vidieckeho turizmu na Podpoľaní.
"Vlani sme prameň premiestnili asi o 50 metrov k miestnej komunikácii, na vhodnejšie miesto, a celý zdroj pre priesaky preílovali a zhutnili. Tento rok sme dotvorili verejné priestranstvo v jeho blízkosti a zabezpečili neďaleký svah proti zosuvu," povedal TASR starosta obce Jozef Výbošťok.
Na obnovu prameňa v prvej etape získali peniaze z Programu obnovy dediny a obec prispela aj vlastnou čiastkou. "Grant a náš príspevok bol spolu 6000 eur, obec ale vložila do úpravy okolia ešte ďalších asi 2200 eur," povedal Výbošťok. Tento rok získali na skrášlenie okolia prameňa 1500 eur z Nadácie VÚB.
Lokalita je predurčená na to, aby sa tam mohlo vytvoriť relaxačno-oddychové miesto nadregionálneho charakteru s prepojením na Hontiansku cyklistickú magistrálu. V tejto lokalite sa uvažuje aj s vybudovaním náučného chodníka popri miestnom potoku, ktorý by priviedol turistu až do stredu obce, kde sa nachádza aj novootvorené Múzeum v starej škole.
Starosta chce do trasy začleniť aj vyhliadkovú vežu nad obcou, ktorú plánujú vybudovať už v najbližších rokoch.
Klokoč leží na viacerých minerálnych prameňoch. V obci ich je v súčasnosti sedem. Dva najvyhľadávanejšie vyvierajú spod dvojkopca Polom. Ich vody sú silne mineralizované, lebo na tomto mieste sa na povrchu i v hĺbke vyskytuje železná ruda a tiež síra. Povesť hovorí, že v jednom z nich si žobrák chcel uvariť zemiaky, lebo voda v jeden meter širokom a rovnako hlbokom žriedle akoby sa varila, blbotala a klokotala. Ďalšie pramene majú názvy Palčúrova, Podrichtárova, Jašova, Kubova a v smrečinke pri Kocanskom potoku.
Bohatý výskyt minerálnych prameňov v Klokoči a okolí spôsobila sopečná činnosť pred miliónmi rokov. Viac alebo menej mineralizovanú vodu možno dodnes nájsť v celom klokočskom chotári. Ľudia tam dokonca neraz narazili na minerálku pri kopaní studní.