ZVOLEN. Majstrovstvá Slovenska v námornom jachtingu sa už tradične konali v chorvátskej Kaštele. V lodnej triede One Design First 35 vyhrali Zvolenčania tretíkrát po sebe. „One design First 35 znamená, že všetky súťažné posádky pretekajú na rovnakom type lodí s rovnakým vybavením a oplachtením. Posádky sa skladajú z ôsmich členov a lode si pred pretekmi žrebujú, aby bola dosiahnutá maximálna možná spravodlivosť. Samotné preteky trvajú 4 až 5 dní a trať jednotlivých rozjázd je buď karuselová, alebo navigačná,“ vysvetlil kapitán víťaznej lode a predseda Jachtklubu Trim Zvolen Zdenek Csuday.
Ďalšie úspechy
Ďalší výrazný úspech klubu spod Pustého hradu dosiahli dve námorné posádky na pretekoch Ofshore Sailing Week, keď obe obsadili prvé miesta. V najväčšej lodnej triede First 45, ktorú jazdia na mori v desaťčlennom zložení, skončili tretí.

„Z úspechov na mori mám veľkú radosť. Na malej lodi je to väčšinou zásluha kormidelníka, ale v desať alebo osemčlennom tíme je to o zohranosti, disciplíne, skúsenostiach celého tímu. Ten môj jazdí spolu už desať rokov a sme radi, že popri nás vyrastajú a tlačia sa dopredu aj mladší pod kapitánskym vedením Michala Kelemena,“ neskrýval radosť Csuday.
Najlepší rok v histórii
Tohtoročná sezóna bola pre zvolenský klub najúspešnejšou v dvanásťročnej histórii. Trim Zvolen má v súčasnosti 113 členov, z tohto počtu štartovalo 25 súťažiacich na 82 pretekoch a regatách. Ďalších 16 sa úspešne zúčastňovalo rôznych pretekov menšieho významu – takzvaných fun regát.

„Naši pretekári jazdia v rôznych lodných triedach na moriach a aj na jazerách. Veľmi úspešní sme boli v lodnej triede Micro, kde posádka v zložení Michal Kelemen, Ana Kelemen, Peter Surin vybojovala titul majstrov Slovenska. Darilo sa im aj svetovom šampionáte v Rusku, kde zo 42 lodí skončili na 17. mieste. Táto posádka sa stala aj víťazom Slovenského pohára vo svojej triede, čo je celoročný seriál pretekov,“ povedal o ďalších úspechoch predseda klubu.
V lodnej triede kajutové plachetnice do 6,5 m, čo je kategória T 2, za Jachtklub Trim Zvolen jazdili dve posádky na 5,5 m dlhých plachetniciach Seascape 18. Zdenek Csuday s Jakobom Rolíkom, ktorý túto sezónu nahradil na kosatke Csudayovu partnerku Katku Rolíkovú, zvíťazili v Slovenskom pohári T 2 a na majstrovstvách Slovenska vybojovali 3. miesto.

Druhú posádku na Seascape 18 tvoria Ladislav Čech s Pavlom Kankom, ktorí sa počas celej sezóny umiestňovali v prvej polovici štartovného poľa. Okrem týchto úspechov boli zvolenskí pretekári úspešní aj na menej významných pretekoch alebo fun regatách.
Pekným úspechom bolo aj druhé miesto na Študent regate a víťazstvo v Team regate v Chorvátsku. Trim Zvolen je v bodovom hodnotení na prvom mieste v kajutovom a námornom jachtingu v roku 2016 medzi 33 klubmi v Slovenskom zväze jachtingu (SZJ). Michal Kelemen je lídrom v tabuľke jednotlivcov.
Šport pre horných desaťtisíc?
Jachting je v našej krajine na pokraji záujmu médií, ale aj verejnosti. A pritom ani na Slovensku nie je takým mladým športom, ako by sa (zrejme kvôli malej popularite) mohlo zdať. Prvé jachtárske kluby vznikli v Senci v roku 1952. O pár rokov boli ďalšie kluby na všetkých väčších priehradách a jazerách Slovenska. Mnohí si myslia, že jachting je športom pre „horných desaťtisíc“.

„O jachtingu sa nedá hovoriť ako o športe pre horných desaťtisíc. Jazdená plachetnica sa dá kúpiť za pár stovák eur a prenájom námornej sa vyrovná cene za hotel alebo apartmán,“ uviedol veci na správnu mieru predseda zvolenského klubu. Jachting je pritom olympijský šport. Slovensko už malo v minulosti zastúpenie aj pod piatimi kruhmi. „Verím, že aj v blízkej budúcnosti budeme mať nejakého športovca zo Slovenska na olympiáde. Slovenský zväz jachtingu podporuje a vychováva talenty tohto krásneho športu,“ doplnil.
S jachtingom sa dá začať v každom veku. „Deti od šesť rokov začínajú trénovať v lodnej triede Optimist a s pribúdajúcim vekom prechádzajú rôznymi buď jednoposádkovými, alebo dvojposádkovými triedami, ako napríklad Laser, 29er, 420 alebo windsurfingovými triedami. V dospelosti sa dá začať tak, že sa dostanete do nejakého tímu v kajutovom alebo námornom jachtingu. Na olympiádu to už asi nebude, ale jachting vám bude prinášať radosť a potešenie,“ vysvetlil Csuday.
Csudayova láska k jachtingu
Zdenek Csuday začal s jachtingom až v dospelosti. „Vyrastal som vo Zvolene a keďže zvolenská priehrada je pre tento šport veľmi malá, jachting v našom meste nemal ani ako vzniknúť. Dostal som sa k nemu až v dospelosti. Náhodou som prišiel do tímu Slávie STU Bratislava, kde som sa spoznal s mojim prvým učiteľom jachtingu Jankom Ožvoldíkom, s ktorým sme v roku 2004 založili prvý jachtárky klub vo Zvolene s názvom Trim Zvolen. Trénovali sme na Ružinej, Liptovskej Mare a hlavne na mori,“ rozpovedal sa o svojej láske k tomuto športu.

„Postupne začali do klubu prichádzať ludia, ktorí mali k blízko vode. Potápači, plavci, kanoisti a takto postupne začal vznikať náš prvý tím. Začali sme sa zúčastňovať na prvých pretekov. V tom období nám veľmi pomohol Cyril Vaňo, vynikajúci jachtár z Tatranu Bratislava. Cyro sa stal členom nášho tímu a zároveň aj neoficiálnym trénerom, ktorý nás, ako mladý tím veľmi veľa naučil, a to nielen o samotnej činnosti posádky na lodi, ale aj o meteorológii, technike jazdy a hlavne o jachtárskej etike a správaní. Jachting vždy bol a aj zostane športom džentlmenov, Cyro nás naučil, že v tomto športe sa nikdy nepodvádza, preteká sa čestne, spravodlivo a podľa pravidiel.“
Dôležitá súhra
Jachting je nielen fyzicky náročný, je to súhra viacerých faktorov a okolností. Ako vyzerá príprava v podaní Zdenka Csudaya na samotné preteky?
„Na preteky sa pripravujem už pár dní dopredu, sledovaním predpovedí počasia pre danú lokalitu, prípravou lode a celého výstroja potrebného pri pretekoch. Nie je nič horšie, ako keď musíte odstúpiť z rozjazdy kvôli technickému problému, ktorému sa dalo v príprave predísť, napríklad výmenou opotrebovanej kladky alebo lana. Pred štartom každej rozjazdy sledujem hladinu, kde sú poryvy vetra a naopak, kde sú oká a pásy bezvetria. Jachting je o správnom a presnom nastavení plachiet – takzvanom trime plachiet, o taktike, o technike jazdy, spôsobe kormidlovania a v neposlednom rade o zohranosti posádky. Práve tá je v tomto športe veľmi potrebná a dôležitá. Veď častokrát súčasne musí ísť jedna plachta hore na sťažeň a druhá dole. Disciplína a pohoda posádky nemalou mierou prispievajú k úspechu celého tímu.“

Jachting je športom, ktorý prináša oddych, relax, zábavu a stretnutie s priateľmi. „Pre našu rodinu je jachting aj životná filozofia. Od skorej jari do neskorej jesene sme celá rodina každý víkend na niektorej slovenskej priehrade alebo vodnej nádrži. A keď nie sú žiadne preteky, tak si doprajeme spoznávanie morských destinácií na prenajatej námornej plachetnici,“ zakončil Csuday.