HRIŇOVÁ. Pre Hriňovú sú typické predovšetkým terasovité polia, medze, ako aj unikátny systém zavlažovania pomocou tzv. odrážok. Ten je na Slovensku jedinečný a preukázalo sa, že má veľký vplyv na rozmanitosť druhov fauny a flóry.
„Zachovať jedinečný ráz krajiny s gazdovským spôsobom života je pre nás prioritným cieľom,“ reagoval Michal Machava z hriňovského magistrátu na ocenenie, ktoré dostala Hriňová od ministerstva životného prostredia. To v priestoroch historickej radnice v Banskej Bystrici v stredu odovzdalo zástupcom mesta za projekt Hriňovské lazy – krajina hodnôt Cenu Slovenskej republiky za krajinu 2016.
Patrí Hriňovčanom
„Cenu za krajinu považujeme za významné ocenenie, ktoré zviditeľní Hriňovú nielen doma, ale v najbližšej dobe aj v Európe. Dostávame príležitosť vyzdvihnúť Hriňovú, jej obyvateľov, kultúru a prírodné pozoruhodnosti,“ doplnil Machava, ktorý má na úrade na starosti projekty. Je presvedčený o tom, že keď neudržia gazdu v otvorenej krajine, zaniknú aj špecifické kultúrne hodnoty a biodiverzita historických krajinných štruktúr, ktoré sa formovali v krajine po stáročia.
Cena patrí podľa projektanta predovšetkým Hriňovčanom, ktorí napriek ťažkým podmienkam obhospodarujú okolitú krajinu a prispievajú k zachovaniu hriňovských lazov v podobe, ako ich poznáme od dávna.
Každodenná práca
Odborná komisia udelila Cenu Slovenskej republiky za krajinu v roku 2016 mestu Hriňová „za zachovanie tradičného spôsobu života obyvateľov žijúcich v harmónii s krajinou v špecifických formách osídlenia a príkladnú spoluprácu všetkých zapojených subjektov rozvoja“. Hriňová má najzachovalejší systém agrárnych historických krajinných štruktúr na Slovensku, ktoré sú reprezentované terasovitými líniovými políčkami.
Primátor Hriňovej Stanislav Horník sa v banskobystrickej radnici poďakoval predovšetkým obyvateľom mesta, ktorí sa zapájali do všetkých aktivít počas predchádzajúcich rokov a taktiež predkom: „Tí nám zanechali krajinu tak náramne krásnu, neopakovateľnú, ktorá si zaslúži jej poctivé udržiavanie každodennou prácou.“ Zdôraznil, že nielen pred Hriňovčanmi, Podpoľancami, obyvateľmi Slovenskej republiky a Európanmi „je mnoho práce, ktorú musíme vykonať, a veľa ciest, ktoré musíme prejsť, aby sme udržali unikátne typy nielen vidieckych, ale aj mestských, prírodných alebo historických krajinných štruktúr“.
Prioritným zámerom mesta je vytvárať podmienky pre udržanie gazdovského spôsobu života na lazoch, rozvíjať lokálny trh, turistický potenciál, zachovávať kultúrne dedičstvo, ekonomicky rozvíjať vidiek a zároveň uchovávať jeho identitu i rozmanitosť.
Vzorové aktivity
Ministerstvo životného prostredia SR prikladá podľa štátneho tajomníka Norberta Kurillu veľký význam starostlivosti o krajinu a podporuje aktivity, ktoré smerujú k integrovanému manažmentu krajiny na Slovensku.
„Som presvedčený, že aj my na Slovensku môžeme Európe ukázať, že vieme účinným a efektívnym spôsobom, a najmä vhodnými opatreniami chrániť prírodu a životné prostredie. Verím, že vzorové aktivity vedúce k ochrane, manažmentu a plánovaniu krajiny budú motiváciou tak pre laickú, ale aj odbornú verejnosť. A ešte viac posilnia podporu starostlivosti o všetky typy krajiny, “ pripomenul Norbert Kurilla hlavnú motiváciu organizovania Ceny Slovenskej republiky za krajinu.
Do Európy
Cena Slovenskej republiky za krajinu je čestným vyznamenaním pre organizácie, ktoré ideovo, tematicky prispievajú k implementácii Európskeho dohovoru o krajine na národnej úrovni.
„Projekt, samozrejme, pokračuje ďalej a bude prezentovaný v rámci Ceny Rady Európy za krajinu, pravdepodobne začiatkom budúceho roka. V najbližšej dobe nás preto čaká spracovať nominačný formulár v spolupráci s Agentúrou životného prostredia,“ dodal Machava.