SLIAČ. Pri pamätníku prvej svetovej vojny v Sliači bola dnes pietna spomienka ku Dňu červených makov a Dňu vojnových veteránov. Začala sa presne o jedenástej hodine a jedenástej minúte. Každý rok 11. novembra práve o tomto čase si pripomíname ukončenie prvého veľkého medzinárodného konfliktu známeho aj ako Veľká vojna.
Jedenásteho novembra 1918 o jedenástej hodine a jedenástej minúte zaznela posledná salva pri podpise prímeria v Compiégne vo Francúzsku čím sa oficiálne skončila prvá svetová vojna.
Tá bola samozrejme hlavnou témou v príhovoroch rečníkov aj v Sliači. Tí zároveň nezabudli pripomenúť vojnové konflikty, pri ktorých aj v súčasnosti stále zomierajú ľudia.
Hlavným organizátorom pietneho aktu v Sliači bola Únia vojnových veteránov, ktorá pri tejto príležitosti odovzdala aj pamätné medaily.
Tradícia Dňa červených makov sa po vojne pripomínala tak, že po dedinách a mestách chodili bubeníci, čím vzdávali úctu všetkým obetiam tejto vojny.
Prvá svetová vojna stála toľko ľudských životov, ako dovtedy žiadna vojna v ľudských dejinách. Zo 65 miliónov vojakov zmobilizovaných všetkými bojujúcimi štátmi ich bolo 8 miliónov zabitých a ďalších 21 miliónov zranených, alebo doživotne zmrzačených.
Hrôzy a útrapy z tejto vojny zostali tak hlboko vryté do vedomia jej účastníkov, že bezprostredne po tom ako sa vojna skončila, bol 11. november vyhlásený za Deň vojnových veteránov. Niekde ho označujú ako Deň prímeria, inde zasa Deň pamäti. A v niektorých krajinách si ho pripomínajú ako Deň červených makov. Symbolom útrap prvej svetovej vojny sa stal kvet červeného maku. Vychádza z básne Na flámskych poliach, ktorú napísal kanadský vojenský lekár Johna McCrae.

Autor: ms