ZVOLEN. Prvé pracovné stretnutie v rámci projektu Alterfor, rámcového programu Európskej únie pre podporu výskumu a inovácií, sa koná v týchto dňoch na pôde Technickej univerzity vo Zvolene.
"Jeho cieľom je predstavenie úloh a harmonogramu nasledujúcej fázy riešenia projektu. Súčasťou stretnutia je aj exkurzia na území Odštepného lesného závodu Kriváň, na ktorom sa nachádza záujmové územie. Zámerom exkurzie je predstavenie spôsobov obhospodarovania v rôznych typoch lesných porastov s nadväznosťou na riešenie projektu Alterfor, ktorý je unikátny aj svojou lokálnou a európskou dimenziou," povedal pre TASR zodpovedný riešiteľ projektu Ján Tuček.
Po exkurzii je naplánovaná diskusia o aktuálnej situácii v lesnom hospodárstve so zástupcami aktérov lesného hospodárstva. Zúčastnia sa na nej zástupcovia ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Národného lesníckeho centra, Lesov SR, CHKO Poľana a súkromných obhospodarovateľov lesa. Na stretnutí je prítomných i 43 účastníkov z Belgicka, Holandska, Írska, Litvy, Nemecka, Portugalska, Rakúska, Slovenska, Švédska, Talianska a Turecka.
Ako Tuček uviedol, od európskych lesov sa očakáva plnenie širokej škály ekosystémových služieb. Avšak táto schopnosť je spochybňovaná z dôvodu nejasností týkajúcich sa klimatickej zmeny, komplexnej dynamiky vývoja globálnych trhov a tlaku na zvýšené využívanie bioenergií. Tento vývoj môže vyvolať zmeny v osvedčených lesníckych postupoch.
Projekt Alterfor vyhodnocuje aktuálne využívané koncepty alternatívneho hospodárenia v lesoch a potenciál ich optimalizácie pre využitie v rôznych európskych krajinách.
Výskumná činnosť je vykonávaná na desiatich záujmových územiach, ktoré reprezentujú rozličné prevládajúce postupy hospodárenia v lesoch a sociálno-ekologické podmienky v Európe. Záujmové územia prípadových štúdií sa nachádzajú okrem Slovenska aj v Nemecku, Taliansku, Írsku, Litve, Holandsku, Portugalsku, Švédsku a Turecku.
Projekt je koordinovaný Švédskou poľnohospodárskou univerzitou v Uppsale a zahŕňa 20 významných organizácií z deviatich európskych krajín. Slovensko zastupuje Technická univerzita vo Zvolene pod vedením Jána Tučeka. Na riešení projektu sa budú podieľať pracovníci Lesníckej fakulty z Katedry hospodárskej úpravy lesov a geodézie a Katedry ekonomiky a riadenia lesného hospodárstva.