OČOVÁ. Odborný seminár na tému Cesty od folklóru k folklorizmu nielen na Podpoľaní za účasti renomovaných odborníkov z oblasti etnológie odštartoval v Remeselnom dvore v Očovej sériu podujatí k 80. výročiu založenia miestnej folklórnej skupiny Očovan.
Ako pre TASR uviedol predseda folklórneho združenia Očovan Pavol Holík, oslavy pokračujú v piatok 18. novembra, keď sa v tamojšom obnovenom kultúrnom dome uskutoční celovečerný program pod názvom Zo zlatého fondu. "Na druhý deň uvedieme premiéru programu V Očovej doma," pripomenul. S týmto programom sa Očovania predstavia 2. decembra aj divákom v Bratislave a 10. decembra vo Zvolene.
Folklórna skupina Očovan mala svoje prvé vystúpenie 28. júna 1936 v Turčianskom Svätom Martine pod vedením učiteľa Júliusa Višňovského. Patrí tak vôbec k najstarším súborom svojho druhu na Slovensku. "Odvtedy za radí medzi veľmi aktívne a svojou tvorbou výrazné kolektívy vo svojej oblasti," zdôraznil Holík.
Z jej radov vzišli viaceré známe osobnosti v oblasti hudobnej, speváckej i tanečnej. Spolupracovali s ňou osobnosti ako Ján Berky Mrenica, Rinaldo Oláh, viacerí jej členovia boli zakladajúcimi členmi SĽUK-u, sólistami Lúčnice a samotná folklórna skupina získala množstvo ocenení za svoju prácu doma i za hranicami Slovenska.
V súčasnosti má mnoho vystúpení na domácich i zahraničných scénach, jej programy patria medzi najvyhľadávanejšie na festivaloch tradičnej ľudovej kultúry.