DÚBRAVY. Na lokalite Hradné lúky v katastri Dúbrav sa tento rok podarilo objaviť druh rastliny, ktorý bol na Slovensku považovaný za vyhynutý už takmer 100 rokov. Ide o chránený druh ľanolistník bezlistencový (Thesium ebracteatum), ktorý je druhom európskeho významu a ktorý bol naposledy zdokladovaný v roku 1923 na západnom Slovensku na Záhorskej nížine v terajšej Národnej prírodnej rezervácii Abrod.
Viaceré vzácne druhy
Lokalita tohto výnimočného nálezu sa nachádza na úpätí Poľany v rozsiahlom komplexe zamokrených lúk, ktoré boli botanikom už v minulosti známe výskytom viacerých vzácnych vlhkomilných druhov rastlín (ako je napr. kosatec sibírsky).
„Už po prvých prieskumoch prírodných hodnôt, ktoré nasledovali po náleze, môžeme hodnotiť uvedenú lokalitu ako jednu z najvýznamnejších a najbohatších, a to nielen z botanického pohľadu,“ povedala riaditeľka Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana Vladimíra Fabriciusová.
Bez rekultivácií
Zachovanie výnimočných prírodných hodnôt možno pripísať predovšetkým skutočnosti, že územie bolo v minulosti iba v malej miere postihnuté rekultiváciami (odvodňovaním) a intenzifikáciou poľnohospodárskeho využívania podmáčaných lúk (rozorávkami, prisievaním či chemizáciou).
Najmä vďaka Poľnohospodárskemu družstvu Očová, ktoré lúky využíva extenzívne, za zachovala až do dnešných čias nezvyčajná biodiverzita Zvolenskej kotliny.
Pripravia opatrenia
„Správa CHKO Poľana, v ktorej územnej pôsobnosti sa Hradné lúky nachádzajú, bude vzhľadom na množstvo záujmov ochrany prírody tomuto územiu venovať zvýšenú pozornosť a navrhne vhodné opatrenia na zachovanie priaznivého stavu lokality,“ dodala Fabriciusová.
Ľanolistník bezlistencový je poloparazitická zelená rastlina, nešpecificky parazitujúca na koreňoch rôznych bylín. Jej koreňový systém vytvára početné haustóriá, čo sú modifikované útvary prirastajúce na xylém (t. j. drevnú časť cievnych zväzkov) hostiteľa.
Odtiaľ čerpajú vodu a v nej rozpustné anorganické látky pre svoju výživu.
Autor: pp