DETVA. Štyri slávnostné večerné programy s názvom Keď sa my zídeme pripravil k svojim 45. narodeninám Folklórny súbor Detva, najstarší medzi folklórnymi súbormi v meste pod Poľanou.
Prvé dva večery budú 4. a 5. novembra, ďalší 11. novembra v Dome kultúry A. Sládkoviča v Detve. V sobotu 12. novembra sa zídu, aby vystúpením poctili bývalých členov súboru a pozvaných hostí.
V čase, keď súbor vznikol, narodila sa v Detve aj známa a chýrna ľudová hudba Ďatelinka s primášom Ondrejom Molotom.
„V bývalom tanečníkovi Lúčnice Vladimírovi Polívkovi súbor v časoch vzniku získal prvého umeleckého vedúceho. Jeho manželka Irena Polívková bola prvou krojárkou. Jej šatnica ľudového odevu slúži dodnes,“ ozrejmuje hovorkyňa mesta Zuzana Juhaniaková.
„Zlatá kniha histórie súboru za štyri desaťročia popísala veľa stránok a dnes uchováva bohatú históriu tradovanej detvianskej nátury. Do nej je vpísaný nekončiaci zoznam mien. Prvá strana začínala s menami ako Veronika Golianová a Jozef Rybár,“ pripomína.
„Neukončený zoznam nateraz uzatvárajú dnešní speváci a speváčky, tiež členovia ľudových hudieb pod vedením Jaroslava Hazlingera, v mladších rokoch aj Tomáša Boráka, a dnešní mladí tanečníci,“ dodáva.
Folklórny súbor už 24 rokov vedie umelecká vedúca choreografka Emília Sekerešová. Ona stojí za zrodom nielen viacerých chlapčenských a dievčenských talentov, ale i naštudovaných programov.
Ich typickou súčasťou bývajú často podpolianske Rozkazovačky ako voľná improvizácia a predvádzanie sa chlapcov pred muzikou, odzemky či dievčenské kolesá.
V súčasnom tíme vedenia súboru je aj Katarína Hrončeková, Lucia Chebeňová a Milan Fašanga.

Detvianske holé pupky, zaiste len tie mužské, vďaka FS Detva obdivovali aj v zahraničí. Vo Francúzsku, Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Rusku, Srbsku, Taliansku, Česku, Alžírsku, Švédsku, Švajčiarsku, Grécku, Turecku, Macedónsku, Španielsku.
V lete sa vrátili z Medzinárodného festivalu Buzau v Rumunsku, kde získali cenu Excelence Aevard ako laureát festivalu.
Súbor získal hlavnú cenu v súťaži rozhlasových nahrávok Grand Prix Svetozára Stračinu. Heligonkár Ján Murín a tanečník Peter Babic vynikli ako sólisti v národnej súťaži Hudobný folklór, v ktorej im udelili ocenenia laureáta. Finalistkou súťaže bola speváčka Anna Klimová a ženská spevácka skupina súboru v nej získala Zlaté pásmo.
Autor: ros