HRONSKÁ BREZNICA. Október je dôležitý. Práve v tomto období pred sedemdesiatimi dvomi rokmi pri obci zomierali ľudia, ktorým vďačíme za veľa.
Pamätník, ktorý odhalia túto sobotu o jedenástej hodine, je venovaný obetiam leteckého nešťastia z čias SNP.
Už krátko po vypuknutí Slovenského národného povstanie sa začal prejavovať nedostatok zbraní. Chýbali najmä protitankové. Jedinou možnosťou, ako ich na povstalecké územie dostať, boli lietadlá spojencov, najmä zo Sovietskeho zväzu.
Od 4. septembra až do 24. októbra uskutočnili 1199 vzletov a prepravili na Slovensko takmer tritisíc osôb a 639 ton materiálu. Takáto aktivita nemohla ujsť pozornosti nemeckého letectva, ktoré sa zo všetkých síl snažilo letecký most zničiť.
Narazili do lesa
V noci na 14. októbra 1944 boli nemecké lietadlá vo vzduchu v okolí Popradu.
Lisunov Li-2, s veliteľom poručíkom Burenkovom, bol už takmer v cieli svojej cesty, keď ho napadol nemecký nočný stíhač. Podľa Kroniky leteckých bojov na Slovensku, strely z nemeckej stíhačky zasiahli pravý motor i bok lietadla tesne pred pristátím na povstaleckom letisku Tri Duby.
Li-2 začal okamžite strácať výšku. Piloti sa snažili núdzovo pristať v neznámom teréne, no nemali kde, pretože sa nachádzali nad lesom.
Pri prvom dotyku s vrcholkami stromov vyleteli z trupu iskry. Ešte chvíľu lietadlo letelo, no po ďalšom náraze do stromov z neho vyrazil plameň a ťahal sa za letiacim strojom. Ten síce preletel kopec, no nakoniec prudko narazil do lesa na mieste, ktoré miestni ľudia volajú Štítna jama.
Kronika uvádza, že sa plamene na chvíľu stlmili, no potom sa rozhoreli ešte viac. Vrak lietadla sa premenil na vatru, keď sa zapálil vytekajúci benzín z nádrží. A to nebolo všetko, horieť začalo pol tony paliva, ktorú prepravovali na Slovensko v bareloch. K tomu munícia...
Hroby majú pri dome smútku
Pri takejto skaze je až neuveriteľné, že sa z horiaceho stroja podarilo dostať štyrom letcom.
V jeho troskách zahynuli druhý pilot N. G. Savčenko a palubný strelec S. I. Borodulin. Radista – strelec S. A. Švec sa z neho dostal horiaci a ostatným trvalo hodnú chvíľu než z neho dali dole horiace teplé oblečenie. Jeho telo bolo celé popálené a v strašných bolestiach zomrel o pár hodín vo zvolenskej nemocnici. Tam ošetrili aj popáleniny navigátora G. P. Bragu.
Troch mŕtvych spoločne pochovali pri soche sv. Jozefa, nachádzajúcej sa pred Hronskou Breznicou. Odtiaľ ich pozostatky previezli na cintorín, pretože miesto zabrala diaľnica. Dnes je ich hrob umiestený pri dome smútku.
Krídlo
Časť krídla zostreleného lietadla Li-2 v roku 1974 premiestnili školáci do Hronskej Breznice. Urobili to z iniciatívy vtedajšieho riaditeľa a učiteľa Jozefa Kmeťa. Neskôr, keď školu v obci zrušili, odviezli aj krídlo do Budče, ktorá bola strediskovou obcou. Tento rok sa iniciatívy chopilo združenie Demián, ktoré vybavilo presunutie krídla naspäť do H. Breznice, teda do obce, v katastri ktorej lietadlo zostrelili.
„Pamätník bol po rokoch v zanedbanom stave. Keďže artefakty lietadla boli nájdené v neskorších rokoch po Povstaní v katastri obce Hronská Breznica, chceli sme navrátiť tejto udalosti náležitú pietu a zriadiť nový pamätník práve v tejto obci,“ vysvetlil predseda občianskeho združenia Demian v Hronskej Breznici Miroslav Dobrota. Ich snahu podporilo dotáciou aj ministerstvo obrany.