ZVOLENSKÁ SLATINA. Zrekonštruovaný park neďaleko Galérie Jána Kulicha slávnostne otvorili v nedeľu popoludní. Jeho projekt navrhol študent architektúry Matej Fekiač, práce financovala obec.
Park dostal nielen novú tvár, ale aj meno. Pomenovali ho po vynálezcovi a slatinskom rodákovi Jánovi Bahýľovi.
„Bol to môj nápad,“ povedala nám bývalá kronikárka obce Zuzana Pavlíková.
O tom, že by si obec mala uctiť známeho rodáka, sa snažila presvedčiť už predchádzajúce vedenia obce. Navrhovala park neďaleko rodného domu Jána Bahýľa, no návrh neprešiel. Až vlani sa obec začala jej návrhom zaoberať. Veď tento rok bolo sté výročie úmrtia slávneho rodáka (zomrel 13. marca 1916). Obec chcela niečo urobiť a pomenovanie parku sa ukazovalo ako dobrý nápad. Veď doteraz v obci slávneho rodáka nepripomínalo nič.
Z chudobnej rodiny
Ján Bahýľ pôsobil na rôznych miestach Uhorska, najčastejšie navrhoval a staval vojenské opevnenia. Bol všestranným talentom.
„Celkovo mal priznaných sedemnásť patentov,“ vysvetlila bývalá kronikárka. Ten najznámejší je práve vrtuľník. „Keďže pochádzal z chudobnej rodiny, nemal dostatok finančných prostriedkov na to, aby svoje patenty dokázal aj postaviť. Preto sa spojil s výrobcom kočov v Bratislave Antonom Marschalom, ktorý za tým videl možný finančný zisk. Ten sa ale nedostavil. Vrtuľník síce skonštruovali a stroj dokonca aj vzlietol, no do sveta neprerazil.
„Volal sa lietajúci stroj Avion,“ vysvetlila Pavlíková.
Náhrobok si navrhol sám
Bahýľ navrhol napríklad aj parný tank. Patent odkúpili Rusi, z peňazí si financoval ďalší výskum.
Vypracoval projekt a získal ďalší patent pri návrhu výťahu na Bratislavský hrad. Ten sa tiež neuskutočnil. Vynašiel vložku do kachlí na lepšie spaľovanie. Vymyslel spájanie železničných vozňov, ktoré sa používa dodnes. A taktiež saciu pumpu, motorové koleso a spolu s Marschalom dokonca zostrojili aj prvý automobil na benzínový pohon na Slovensku.
„Najdlhšie žil v Trebeniku, v Chorvátsku. Keď sa vrátil, postavil si v Bratislave dom. Ten stojí dodnes, no, žiaľ, nie je na ňom ani pamätná tabuľa. Pochovaný je na cintoríne pri Kozej bráne. Náhrobok si navrhol sám. Na vrchu je kružidlo a trojuholník,“ doplnila Pavlíková.
Patenty sú v rodisku
Existujú dva modely vrtuľníkov, zostrojených podľa patentov Jána Bahýľa. „Použili ich v dokumentárnom filme o tomto vynálezcovi. Film vznikol v roku 1978 a volal sa Premožiteľ Edisona,“ dodala kronikárka.
Zuzana Pavlíková vypracovala aj podklady do informačných panelov v Bahýľovom parku. Viaceré získala od Márie Kulichovej, ktorá je pravnučkou sestry Jána Bahýľa. Stále žije v obci a vlastní aj originály patentov.
„Ján Bahýľ žiadal, aby ostali práve v jeho rodisku. Z týchto dokumentov sa robili kópie, tie sú vystavené v múzeách v Bratislave a Košiciach,“ dodala Pavlíková.
Ján Bahýľ mal tri deti, dve dcéry a jedného syna. Žiaľ, všetci traja boli bezdetní.