ZVOLEN. Mesto Zvolen dostalo tri možnosti trasovania obchvatu rýchlostnou komunikáciou R2 v smere východ – západ a je postavené pred rozhodnutie, ktoré varianty odporučí na ďalšie spracovanie. V snahe vysvetliť problematiku širšej verejnosti zvolal magistrát na štvrtok 6. októbra o 17.00 hod. verejnú diskusiu v priestoroch Základnej školy Janka Alexyho na sídlisku Sekier.
Tri varianty dlho očakávaného cestného obchvatu Zvolena predložila mestu spoločnosť Dopravoprojekt poverená Národnou diaľničnou spoločnosťou. Prvým je tunel popod terajšiu Lučeneckú cestu, druhým dva južne umiestnené tunely, z ktorých jeden vedie popod Pustý hrad a druhý popod sídlisko Sekier a treťou možnosťou, najjužnejšou, je takmer celá cesta zakopaná pod zemou popod vrch Javorie. Riešenie viesť obchvat tunelmi sa v prvom rade nepozdáva vedeniu mesta. „Očakávali sme najmä návrat k najvýhodnejšiemu severnému variantu, v ktorom by rýchlostná cesta viedla medzi Sliačom a Zvolenom. Žiaľ, nestalo sa, no určite sa ešte pokúsime vyvinúť tlak, aby sa tento stav prehodnotil,“ komentovala predložené návrhy primátorka mesta Lenka Balkovičová prostredníctvom tlačovej správy. Podľa nej južné varianty neriešia bolestivú dopravnú situáciu v centre mesta. „Južné cesty totiž nebudú využívať vodiči v smere Banská Bystrica – Detva, opäť si budú skracovať cestu cez mesto, čo je problém už dnes. Pôjde o ťažké rozhodnutie, v ktorom bude určite zohrávať úlohu aj fakt, že ak by sme odmietli všetky možnosti, môžeme do budúcnosti očakávať ešte väčší nárast dopravy cez Lučeneckú cestu. A to by znamenalo prehĺbenie súčasného problému. V tejto situácii naozaj máme o čom premýšľať. Kľúčovým ostáva zlepšiť situáciu Sekierčanov a tiež dopravnú situáciu samotného mesta, tomu podriaďujeme celý ďalší postup,“ uviedla zvolenská primátorka.
Proti južnej trase obchvatu sa vyjadrilo aj približne dvesto obyvateľov mesta na protestnom zhromaždení 23. septembra. Akciu inicioval petičný výbor, ktorý zároveň začal podpisovú akciu. „Poslanci a občania mesta Zvolen v petícii jednoznačne odmietajú všetky južné varianty diaľničného obchvatu, lebo sú veľmi nákladné a predražené. Aj z hľadiska životného prostredia nie sú tieto varianty vhodné, výfukové plyny v strede mesta sú veľmi škodlivým riešením,“ povedal pre agentúru SITA poslanec a člen petičného výboru Matej Snopko. Ako ďalej uviedol, viesť diaľnicu stredom 40 tisícového mesta, keď je to možné aj inak, je zlým riešením. Na sídlisku Sekier by sa mali zbúrať aj niektoré domy. Navyše popod súčasnú Lučeneckú cestu vedie veľa inžinierskych sietí, ktoré by v prípade vedenia diaľnice tunelom bolo treba nákladne preložiť na iné miesto. Požiadavky obyvateľov Zvolena je petičný výbor pripravený tlmočiť aj priamo na úrade vlády.