DETVA. Na 30. septembra chystá Detva slávnosť k jubileu tamojšieho Domu kultúry A. Sládkoviča.
Mesto na nej ocení viaceré osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj kultúry v Detve.
„Udelíme aj čestné občianstvo, dostane ho docent Viliam Ján Gruska, scénograf, architekt a zanietený folklorista, ktorý je autorom architektonického návrhu detvianskeho prírodného amfiteátra. Pôsobivá stavba je umelecky zladená s koloritom podpolianskej krajiny a slúži už 41 rokov,“ povedala hovorkyňa mesta Zuzana Juhaniaková.
Zanedlho, 24. septembra, oslávi Viliam Gruska 80. narodeniny.
Prvý bol Chudobinec
Detviansky dom kultúry je o niečo mladší, má 55 rokov. Jeho predchodcom bol Kultúrny dom „Chudobinec“, v ktorom bolo javisko a sála s kapacitou 150 divákov. Obyvatelia Detvy ho dostali na kultúrne vyžitie zrekonštruovaný v roku 1935.
„V tom období detviansku kultúru vo veľkej miere podporoval miestny majiteľ bryndziarne Štefan Vagač, ktorý do zariadenia zakúpil aj stoličky. Najväčší záujem bol o divadlo miestnych ochotníkov,“ ozrej-mila pracovníčka kultúrneho centra Emília Sekerešová.
Vybudovaním strojárskej fabriky pod Poľanou a súčasne nového sídliska pribudli pracovné príležitosti a do Detvy prichádzali ľudia z celého vtedajšieho Československa, čo si vyžadovalo lepšie kultúrne podmienky.
„Starí aj noví obyvatelia Detvy svojpomocne prispeli k vybudovaniu dočasného kultúrneho stánku na sídlisku Konibar, ktorý otvorili v januári 1955,“ pripomenula Sekerešová.
Detvianski kultúrni nadšenci však snívali o modernom kultúrnom dome. Sen sa im splnil v roku 1961. Nová budova s knižnicou a kinom Marína dostala názov Závodný klub revolučného odborového hnutia (ROH).
„Zriaďovateľom sa stali Podpolianske strojárne. Začalo sa obdobie bohatej práce vo všetkých oblastiach kultúry,“ dodala Sekerešová. Vznikli tak Podpolianske folklórne slávnosti aj celoslovenský festival amatérskych spevákov a noviniek populárnej hudby Zlatá ruža a pribúdali ďalšie podujatia.
Tri inštitúcie pod „jednou strechou“
Závodný klub ROH v roku 1968 premenovali na Dom kultúry ROH A. Sládkoviča v Detve. „Začiatkom roka 1981 začal znova pracovať zrenovovaný Kultúrny dom Chudobinec aj Kultúrny dom v Piešti I., postavený začiatkom 70. rokov minulého storočia.“
Na konci roku 1991 sa zriaďovateľom Domu kultúry A. Sládkoviča (už bez ROH) stáva mesto Detva a stáva sa z neho príspevková organizácia. Pred ôsmimi rokmi nastala fúzia a z Domu kultúry A. Sládkoviča, Podpolianskeho múzea a Mestskej knižnice K. A. Medveckého vzniká Kultúrne centrum A. Sládkoviča v Detve.
Dom kultúry prešiel rekonštrukciou spolu s kinom Marína v roku 2013. Prestavbou prešiel aj Kultúrny dom v Piešti, obnovený ho otvorili presne pred dvoma rokmi; 20. septembra 2014.
„Dom kultúry A. Sládkoviča zastrešuje 10 súborov a krúžkov záujmovo-umeleckej tvorivosti, ktoré sa radia medzi popredné na Slovensku, a je tiež organizátorom viacerých festivalov a prehliadok s bohatou históriou,“ podotkla Sekerešová.
Slávnosť v priestoroch kultúrneho domu bude súčasťou dní mesta, ktoré potrvajú do 2. októbra.