ZVOLEN. Investora na výstavbu novej plavárne hľadá mesto Zvolen prostredníctvom inzerátu v tlači. Vedenie mesta si chce týmto spôsobom zmapovať záujem investorov o takúto stavbu.
Pod technický stav súčasnej plavárne postavenej pred šesťdesiatimi rokmi sa už podpísal čas. Naposledy bola zatvorená na tri mesiace pre výmenu presklenej steny, oprava stála samosprávu takmer 36-tisíc eur.
Bez obmedzení
„Je naozaj najvyšší čas zjednotiť sily a pokúsiť sa priniesť našim obyvateľom to, po čom roky volajú – dôstojný priestor pre vodný šport, prípadne relax. Keďže však ide o niekoľkomiliónovú investíciu, pokúšame sa nájsť investora,“ hovorí zvolenská primátorka Lenka Balkovičová.
„Oslovujeme záujemcov, pýtame sa ich, či by mali záujem investovať do takéhoto projektu,“ dodáva.
Samospráva nedáva podnikateľom takmer žiadne obmedzenia. „Máme záujem o akúkoľvek víziu, projekt nie je limitovaný tým, či pôjde o jediný bazén alebo o celý plavecký areál spojený s welness zázemím či akvaparkom. So záujmom privítame všetky návrhy. Jedinou podmienkou je výstavba aspoň jedného plaveckého bazéna, ktorý by okrem bežných návštevníkov slúžil aj profesionálnym športovcom,“ objasňuje.
Samotná diskusia, ktorá by zladila predstavy investora a samosprávy, bude až následným krokom po zhodnotení všetkých predložených podnikateľských vízií.
„Sme rozhodnutí hovoriť so všetkými prípadnými investormi o ich požiadavkách. Budeme sa snažiť zladiť predstavy, pomôcť, ak to bude potrebné. Vylúčená nie je ani možnosť finančnej pomoci, všetko bude závisieť od predstavy investora,“ ozrejmuje Balkovičová.
„Pochopiteľne, záleží tiež na tom, do akej miery bude jeho nápad korešpondovať s naším pohľadom.“
Rozdielny pohľad
Časť Zvolenčanov, vrátane plaveckých klubov, chce plaváreň s 50-metrovým bazénom, časť sa prikláňa k lacnejšiemu variantu 25-metrového s rozšíreným počtom dráh.
Dĺžka bazéna rozdeľuje aj mestských poslancov. Zhodnúť sa nevedia ani na otázke, či sa pustiť do rekonštrukcie súčasných mestských kúpeľov alebo postaviť nové.
„Inzerát vnímam neutrálne, pretože na jednej strane je to možno snaha o získanie akejsi spätnej väzby od potenciálnych investorov, no na druhej strane inzerát bez akýchkoľvek požiadaviek alebo kritérií zo strany mesta považujem za alibistický a vyznievajúci zmätene,“ myslí si poslanec Miroslav Sližik, ktorý je zároveň predsedom komisie športu a mládeže.
Pri takom veľkom projekte a veľkej investícii je podľa neho nevyhnutné, aby si mesto presne zadefinovalo, čo vlastne chce postaviť, kde a zhruba za koľko. „A najmä, akou formou investície bude novú plaváreň realizovať. Každopádne si počkajme na výsledok, čo táto aktivita mesta prinesie,“ mieni.
Odborná komisia
Sližik koncom minulého roka inicioval zriadenie odbornej komisie, ktorá by objektívne posúdila možnosti výstavby novej plavárne.
„Keďže ju mesto nevytvorilo, vznikla dobrovoľná skupina nadšencov a odborníkov, ktorí spolu hľadali možnosti a aj všetky dostupné informácie. Dvakrát sme vycestovali do zahraničia a oslovili viacerých nestranných odborníkov v tejto oblasti a hľadali východiská pre naše mesto,“ ozrejmil.
Odbornú štúdiu – už na úrovni projektu – by mala podľa neho rozhodne vypracovať nestranná zahraničná firma, ktorá má 20-ročné skúsenosti s projektovaním a najmä výstavbou takejto športovej infraštruktúry.
„Neodmysliteľnou súčasťou štúdie by bola aj pomerne presná kalkulácia predpokladaných prevádzkových nákladov takejto plavárne,“ podotýka Sližik. Komisia športu a mládeže pri mestskom zastupiteľstve na konci júna ich návrh odobrila a odporúča mestu vyčleniť na spracovanie štúdie 5-tisíc eur.
Firma by ju mala vypracovať najmenej v dvoch alternatívach: zachovanie súčasného objektu, jeho asanácia. Pre možnosť ich porovnania.
O tom, či štúdiu vypracuje navrhnutá zahraničná firma, musí rozhodnúť mestské zastupiteľstvo. Odporúčanie komisie športu nie je pre poslancov záväzné.