Eva Bačková: „Vzrástol počet domácich návštevníkov“

Dlhé roky pracovala v obdobách informačného centra, ktoré je od roku 1994 už súčasťou Mestského úradu vo Zvolene. Čo zaujíma turistov vo Zvolene? Navštívte spolu s ňou Zvolen a spoznajte ho tak ako ho spoznávajú turisti.

Je Zvolen turisticky zaujímavé miesto?

Zvolen je moje rodné mesto a žijem a pôsobím v ňom niekoľko desiatok rokov – je to moje mesto

Jeho srdcom je určite námestie, a aj keď so superlatívami treba narábať opatrne, nedá mi nepripomenúť, že to naše je jedno z najväčších v Európe  - dlhé od severných hradieb po zámok 780 m, široké v niektorých miestach 115 m a rozprestiera sa na ploche 54 tisíc300 m štvorcových.( pre porovnanie: Staromestské námestie v Prahe má rozlohu 9 tisíc m štvorcových a Václavské námestie je  dlhé 750 m a široké 60 m).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

To naše je lemované meštianskymi domami, z ktorých našťastie mnohé zostali zachované do dnešných dní. Dominantou mesta je určite Zvolenský zámok, predstavujúci vrcholné dielo gotického staviteľstva, je v súčasnosti národnou kultúrnou pamiatkou a Pustý hrad, stredoveký hrad na sútoku Slatiny a Hrona. Potom sú tu sakrálne a prírodné pamiatky, medzi ktoré patrí aj Arborétum Borová hora s bohatou zbierkou ruží. Pamiatok a turisticky zaujímavých miest je vo Zvolene mnoho.

Čo najviac zaujíma turistov, keď nás navštívia?

Každý návštevník je iný, má rôzne záujmy, z nich vychádzame a pridávame tipy, ktoré by ich mohli zaujať.  Stane sa, že nám prídu poďakovať, a tešíme sa veľmi, keď im to vyhradený čas pre náš región dovolí, že si pobyt predĺžia.

Vnímate, že ich tu zvykne aj niečo prekvapiť?

Niektorých prekvapí, že zámok nemá aspoň miniexpozíciu napr. s dobovým nábytkom alebo dokumentovaním života v ňom.

SkryťVypnúť reklamu

Boli roky, keď bolo možné vyjsť na korunu zámku a tešiť sa pohľadom na mesto. V súčasnosti to už však možné nie je.

Akí turisti najčastejšie navštevujú vaše informačné centrum?

Návštevnosť nášho IC je v zime priemerne 50 osôb denne, v lete 100 – 120.

V ostatných rokoch vzrástol počet domácich návštevníkov (vrátane obyvateľov mesta a okolia) a Čechov, z cudzincov spomeniem Poliakov, Maďarov, striedmo rusky hovoriacich turistov, ale aj Belgičanov, Francúzov a sporadicky sa objavia Austrálčania, Američania, Angličania. Zriedkavo sa objavia Mexičania, Japonci...

Máme vo Zvolene sprievodcov? Čo turistom ukazujú?

Hoci nemáme stály sprievodcovský zbor, aktívne spolupracujeme s dvomi osvedčenými, profesionálnymi sprievodcami, ktorí nielen vedia, ale aj zachovávajú individuálny prístup k požiadavkám turistov.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem turistov pracujete dlhé roky aj s kultúrnymi podujatiami: sú také, ktoré vám utkveli v pamäti?

Musím povedať, že mesto vo všeobecnosti oživujú ľudia, ktorí sa starajú o potravu tela – prevádzkovatelia reštaurácií, kaviarní, aj spätnú väzbu mávame a z priaznivých ohlasov sa veľmi tešíme. Aby aj duša bola nasýtená, k tomu prispievajú všetci organizátori kultúrnych podujatí, mnohé už tradičné si získali svojich „skalných“. Ponuka býva žánrovo naozaj pestrá, lebo koľko ľudí, toľko chutí a navyše hudobné programy sú príťažlivé aj pre „inokrajcov“ a spríjemňujú pobytový i všedný deň. Moju dušičku poteší dobrá muzika aj divadlo a našťastie ho bolo od mojej mladosti dosť. Takže ja preferujem podujatia typu Jazzové námestie, Culturebox, koncerty pesničkárov šansoniérov, Víkend atraktívneho divadla, To najlepšie zo slovenského divadla.

Potešenie by mi spôsobilo intenzívne využívanie FUN ZÓNY na námestí na prezentáciu miestnych  známych aj neznámych, objavených aj neobjavených talentov rôznych umeleckých žánrov. To je priorita, pre ktorú bol tento priestor zriadený.

Je niečo, na čo sa tešíte?

Veľmi sa teším, že v septembri, počas dní EURÓPSKEHO KULTÚRNEHO DEDIČSTVA sa sprístupnia verejnosti skryté dvory a zákutia, čo-to odkryjú a obohatia tak poklad kultúrneho dedičstva a umožnia mu ďalej ho rozvíjať. To je v rukách nás všetkých.

 

Malý turistický sprievodca Evky Bačkovej

Začneme od krásnej historickej budovy, v ktorej sídli Zvolenské kultúrne centrum aj naše infocentrum. Ide o bývalý Mestský dom (dnes sa dostáva do povedomia ako Stará radnica) je  Meštiansky dom z prvej polovice 17. storočia. – renesančný dom priechodného typu so zachovanými renesančnými klenbami aj barokovým krbom na poschodí, nad vchodom do budovy je umiestnený  erb mesta. Pravdepodobne patril bohatému mešťanovi. Sídlom mestského richtára sa stal v druhej polovici 18. storočia.

V sále na poschodí (ktorá bola do zač. 20. st. najväčšou v meste) sa odohrávali zasadnutia mestskej rady, mestské bály, prijatia významných osobností. Tu  zvolili v r. 1847 Ľudovíta Štúra za poslanca  na uhorský snem za Mesto Zvolen. Bol zvolený zo štyroch kandidátov. Veľmi mu pomohol Mikuláš Ostrolúcky – významný zvolenský šľachtic, podžupan Zvolenskej župy a otec Štúrovej priateľky Adely Ostrolúckej. Na fasáde budovy pripomína od roku 1935 túto udalosť pamätná tabuľa – autora akad. sochára Jozefa Pospíšila.

V budove bol v r. 1923 prijatý aj prvý prezident ČSR T. G. Masaryk. Tu mu bol udelený titul prvého čestného občana mesta Zvolen. Naše mesto navštívil ešte v roku 1930.

Boli tu i ministri, generalita, spisovatelia a mnohé iné osobnosti. V r. 1933 napr. Edvard Beneš, ktorý Zvolenom prechádzal aj v máji 1945, vracajúc sa z exilu v Londýne

V 50. rokoch min. stor. bola na prízemí sobášna sieň,  v súčasnosti je na poschodí.

Tam sú aj spoločenské priestory - využívané na obľúbené a navštevované divadelné predstavenia pre deti, koncerty hudby rôznych žánrov, prezentácie žiakov a absolventov ZUŠ-iek  aj výstavné priestory, kde poskytujeme priestor výtvarným umelcom pôsobiacim v regióne, či na Slovensku, prípadne v susednom Česku. Vráti sa sem ( po prestávke aj stála expozícia archeologických nálezov z Pustého hradu ).

Susedný dom z obdobia renesancie  – sídlo Lesníckeho a drevárskeho múzea má tiež svoje tajomstvo. V r. 1808 v ňom Johan Fefete zavraždil svoju manželku Františku. O rok neskôr bol za zločin odsúdený na galeje do Segedína. Do Zvolena sa vrátil po 25 rokoch ako zlomený starec a blázon. Umrel v roku 1852. V testamente zanechal svoje majetky rímsko-katolíckej cirkvi.

Najznámejším spracovaním tohto príbehu je historický román Kliatba od spisovateľky Terézie Vansovej, ktorá ho poznala z rozprávania starých rodičov i zo štúdia súdnych spisov.

Postupujúc severným smerom, v dome zo zač. 20. storočia s prejazdom do dvora založil majiteľ Samuel Bayer  pekáreň, vpredu bol vychýrený obchod a dokonca si bolo možné doniesť domov zamiesený chlieb a u Bayerov, ktorí  ho upiekli. Pamätníci určite ešte cítia jeho vôňu. Dnes po rekonštrukcii v budove  s presklenou pasážou sú obchodné a finančné priestory .

Ďalší významný objekt je Finkova kúria  zo 17. storočia. Dnes učupená pri obchodnom centre, ale o to malebnejšia. Na fasáde sa nachádza  štít s erbami pôvodných majiteľov  - lesného majstra Ondreja Urbányiho a jeho druhej manželky grófky Anny Márie Esterházyovej z Vígľaša. Kúria bola do r. 1948 vo vlastníctve zvolenskej rodiny Finkovcov.

V záhrade za domom založil v r. 1924 Dr. Elemír Finka ornitologickú záhradu, v ktorej choval takmer 2 tisíc druhov domáceho a cudzokrajného vtáctva. Dnes je súkromným majetkom.

Dominantou je určite Zvolenský zámok, predstavujúci vrcholné dielo gotického staviteľstva, je v súčasnosti národnou kultúrnou pamiatkou. Jeho priestory od roku 1969 využíva Slovenská národná galéria, ktorá tu má svoje stále expozície. Súčasťou expozícií sú diela zo zbierok starého európskeho umenia SNG, transfery gotických nástenných malieb zo starej zvolenskej fary i kópie diel Majstra Pavla z Levoče z levočského Oltára sv. Jakuba. Jedinečnosť týchto kópií v pomere 1 : 1 je v tom, že návštevníci si ich môžu pozrieť v bezprostrednej blízkosti, čo v levočskom farskom kostole nie je možné.

Nádvorie patrí každoročne v júni divadelnému,  a s ľútosťou konštatujeme že už nie aj  opernému festivalu „Zámocké hry Zvolenské“. V interiéri možno obdivovať priestory Kráľovskej siene, Stĺpovej siene, Rytierskej siene i Zámockej kaplnky.

Medzi dominanty, nielen mesta ale aj regiónu, zaraďujeme stredoveký Pustý hrad.

Vyrástol na sútoku Slatiny a Hrona a vyjsť náučným chodníkom od pravekej Haputky cez Dolný hrad až k Hornému hradu, dýchať históriu  a pokochať sa pohľadom na mesto a okolie „ ako na dlani“ je viac než príjemným zážitkom.

Ďalšou témou sú sakrálne pamiatky: či už priamo na Námestí vo Zvolene, kde  si pozornosť zasluhuje archeologický "skvost" okolo stredovekej rotundy na južnej časti chrámu  pri rímsko-katolíckom Kostole s. Alžbety. Táto stavba mala v jednotlivých dobách viacero funkcií. Konali sa tu modlitby a bohoslužby, jej suterén slúžil ako ossárium, karner, kde sa ukladali ľudské pozostatky z porušených okolitých starších hrobov. Pri rotunde je mladšia prístavba, ktorá slúžila ako špitál. Výskum odkryl archeológiu radnice, špitála, karnera i stredovekej studne, baštu opevnenia pre vojakov - obrancov mestského hradu a pec na vykurovanie objektu aj základy opevnenia, ktoré malo charakter mestského hradu ( podobne ako v BB, BŠ, Kremnici) Opevnenie  chránilo radnicu s mestskou pokladnicou,  i špitál.
Ďalšími významnými miestami sú Borová hora s charakterom prírodnej a kultúrnej pamiatky a Arborétum Borová hora - chránený areál a výskumno-vývojové pracovisko TU ZV, sústreďujú sa tu dreviny pôvodne rastúce v prirodzených lesoch Slovenska. Rozprestiera sa na ľavom brehu Hrona asi 3 km od centra mesta. Okrem zbierky drevín a kaktusov je tu najväčšia zbierka ruží na Slovensku obsahujúca asi  4000 kríkov s 592 odrodami.
Ešte som nespomenula pamätníky – či už pancierový vlak vyrobený v čase SNP vo zvolenských železničných dielňach alebo v blízkosti TU nachádzajúci sa historický židovský cintorín ako pamätník obetiam holokaustu, Ústredné vojenské cintoríny Červenej armády a rumunskej kráľovskej armády, ktoré patria medzi najväčšie na Slovensku.
Z prírodných zaujímavostí Zolniansky lahar – mohutný sopečný bahenný prúd, ktorý vyvrátil a prikryl lesný porast. Dnes tu nájdeme skameneliny stromov a konárov
Počas tejto letnej turistickej sezóny obnovuje svoju pltnícku činnosť združenie pltníkov a veríme, že avizovanú činnosť naštartujú tak, aby spestrili pobyt návštevníkom  v našom regióne vo forme rekreačno-poznávacej atrakcie s nádychom dobrodružstva a návratom ku koreňom predkov

Plte sú konštruované špeciálne na turistické plavby, o bezpečnosť sa postarajú skúsení pltníci, ktorí zároveň poskytnú i sprievodné slovo o histórii i zaujímavostiach,  zatiaľ na trase Sliač - Zvolen

Od uplynulej sezóny možno putovať po trase Barborskej cesty -  horami aj dolinami, spoznávať mestá, pamiatky, prírodu aj nových ľudí. Má 29 zastavení na 186 kilometroch.

Sprievodcu aj pečiatku zastavenia vo Zvolene možno získať aj v našom IC.

-ej-

 

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 529
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 691
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 299
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 692
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 429
  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 314
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 464
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 343
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 103
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 335
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 788
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Kabáč otočil duel dvoma gólmi.


TASR

Ak hľadáte ideálne miesto na výlet do prírody počas veľkonočných sviatkov, práve ste ho našli.


Konateľ spoločnosti Tanawa Anton Ulbricht.

Toto je príbeh značky Tatranská minerálka.


Táto show ROZPÁLI TOPFEST na žilinskom letisku 29. júna!


  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 314
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 464
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 343
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 103
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 335
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 788
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu