VÍGĽAŠ/DETVA. Slovenskou hymnou otvorili domáci i zahraniční fujaráši na podvečernom, slnkom vyhriatom kamennom nádvorí festival Duša fujary. Fujarový jarmok na nádvorí Vígľašského zámku sa začal v piatok 19. augusta už v dopoludňajších hodinách a pokračoval celý deň.
Po hymne nasledovala veselá zámocká paráda, program tanečníkov i hudobníkov rôznych vekových kategórií. Rezko začali Podpolianski vrchári, a to až tak, že sa na pódiu medzi krojovanými strhla i bitka. Našťastie, bitka bola len hraná, bola súčasť obľúbených rozkazovačiek.
„Som rád, že práve na našom krásnom Podpoľaní môžeme uvítať 4. ročník medzinárodného fujarového festivalu,“ povedal v príhovore primátor Detvy Ján Šufliarský, ktorý nad podujatím prevzal záštitu. Zároveň, tentoraz v domácom kraji, podčiarkol, že za rodisko fujary sa považuje práve Podpoľanie.
Na pódiu vystúpili dospelí sólisti z Francúzska, Rakúska, Srbska, folklórne skupiny, ale i detskí účinkujúci z rôznych slovenských oblastí. Nádvorím zazneli i gajdy či píšťalky. Bol to aj zámer organizátorov - dať priestor amatérskym hráčom i zahraničným fujaristom. Ako za organizátorov povedala Lýdia Milanová, s festivalom boli spokojní a myšlienka sa im opäť potvrdila ako správna.
Vďaka festivalu sa láska k fujarovému hudobnému umeniu šíri i v zahraničí. Bernhard Mikuskovics z Rakúska bol na Podpoľaní prvýkrát a hoci je známy svojím umením, Lýdiu Milanovú opäť milo prekvapil. Potešilo ju i jeho prirovnanie, že fujara je ako žena, ona si vyberá muža. Nie on našiel fujaru, ale ona si našla jeho, vyznal sa rakúsky hudobník. Nadšený bol podľa slov sprevádzajúcej organizátorky aj detvianskou výšivkou zhotovenou krivou ihlou a chuťou bryndze.
Svoju peknú podporu medzinárodnému festivalu aj pre tento rok zachoval Radim Zenkl zo Spojených štátov amerických a organizátori sa tešia na spoluprácu s ním aj do budúcna.
Do štvrtého ročníka festivalu organizátori prvýkrát zaradili aj tanečné vystúpenia, počas troch dní vystúpili okrem Folklórneho súboru Podpolianskych vrchárov aj Hajov a Detský folklórny súbor Hajovček zo Strečna a Ďatelinka s Jánošíkom.
Festival pokračoval v sobotu a v nedeľu už v Dome kultúry A. Sládkoviča v Detve. Fujaru, kráľovnú pastierskych píšťal, si pozrela aj kubánska veľvyslankyňa na Slovensku Loipa Sánchez Lorenzo, ktorú na festivale sprevádzal primátor Šufliarský.
Kráľovnú pastierskych píšťal a jej hru vyhlásili za Majstrovské dielo ústneho a nehmotného kultúrneho dedičstva v roku 2005. Vďaka festivalu sa láska k fujarovému hudobnému umeniu šíri i v zahraničí.


Autor: Zuzana Juhaniaková