DETVA. Za osobitý podiel na formovaní Folklórnych slávností pod Poľanou, v 51. roku ich nepretržitej histórie, udelilo mesto Detva čestné občianstvo Viliamovi Jánovi Gruskovi. Udelenie čestného občianstva schválili poslanci ešte v júni.
Viliam Ján Gruska je autorom architektonického návrhu prírodného amfiteátra v Detve, ktorý je umelecky zladený s koloritom podpolianskej krajiny a slúži už 41 rokov.
Čestného občianstvo si docent Gruska prevezme na jeseň. Práve v septembri si pripomenie aj vzácne životné jubileum 80 rokov.

Dôvodová správa
„Viliam Ján Gruska je scénarista, dramaturg, režisér, scénograf, pedagóg, etnograf, choreograf ocenený prezidentom SR Pribinovým krížom III. triedy za významné zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti ľudovej kultúry a umenia. Docent Gruska je takmer 50 rokov spätý s Detvou ako scénograf Detvianskej zlatej ruže - Československého festivalu populárnej piesne, ale predovšetkým sa podstatnou mierou zaslúžil o rozvoj, dramaturgické smerovanie, profilovanie a autentickosť Folklórnych slávností pod Poľanou,“ uviedlo v dôvodovej správe Oddelenie školstva, kultúry a sociálnych vecí Mestského úradu, ktoré ju pripravilo v spolupráci s Kultúrnym centrom A. Sládkoviča v Detve. Obidva festivaly preslávili mesto Detva nielen v Československu, ale aj vo svete.
V autentickej podobe
Významnou mierou sa pričinil o zachovanie kontinuity slávností. „Dá sa povedať, že aj ďalšia generácia pripravovateľov slávností nadviazala na prácu pána Grusku, osvojila si jeho myšlienky, návrhy a tézy, “ dodala Juhaniaková. Práve tým sa podľa hovorkyne mesta slávnosti pod Poľanou stali jedinečným, možno jediným festivalom na Slovensku, kde sa ľudové umenie prezentuje v čistej autentickej podobe, mierne upravené pre javiskovú prezentáciu.
Autor: pp