VÍGĽAŠ. Pred rokom, na prvom ročníku The Grand Retro Show hostil zámok vo Vígľaši 19 automobilových veteránov. Dnes ich prišlo presne o 30 viac. Účasť na zraze veteránov je pritom len na pozvánky.
„Majitelia veteránov nám volajú, pýtajú sa, či tiež môžu prísť, ale museli sme ich odmietnuť z kapacitných dôvodov,“ povedal organizátor zrazu Martin Mladoň z Tatranskej Lomnice, ktorý historické autá renovuje aj vlastní.
Najstaršie auto na zraze, Ford T z roku 1917, patrí práve jemu. Priviezol aj ďalšie auto zo svojej zbierky, Tatru 30 z roku 1927, ktorá kedysi jazdila pod Tatrami ako taxík.
Prvý zraz zorganizoval vlani v Poprade, retro šou vo Vígľaši je jedinou takéhoto rozsahu v Banskobystrickom kraji.
Svetové unikáty rôznych značiek
„Vzácne sú všetky autá, každé má svoj príbeh a svoju hodnotu. Samozrejme, nie každý môže mať najdrahšie auto. Predstavuje sa tu tak nielen najvyššia trieda, na akej sa vozil honor, páni fabrikanti, ale aj bežné autá strednej triedy,“ objasnil.
Punc výnimočnosti dali zrazu podľa neho majitelia historických áut z Česka. „Každý jeden priviezol absolútny unikát,“ podotkol.
„Máme tu Jaguár, ktorý vlastnil vynikajúci afroamerický džezový spevák Nat „King“ Cole. Tiež Tatru 52 cabrio, ktorá je jedinou na svete od svetoznámeho karosára Josefa Sodomku, či Tatru 12 z roku 1929 v úplne pôvodnom stave. Ešte z nej cítiť vôňu Masaryka,“ poznamenal s úsmevom.
Na rozdiel od ostatných sa nejagala, majiteľ ju prerábať nemieni. „V žiadnom prípade, stratila by svoju hodnotu. Pozrite sa na to čalúnenie, na drevo, krajky na ňom... Čo sa týka historickej hodnoty vozidiel, tak toto je na zraze najvzácnejšie. A stále pojazdné,“ dodal Mladoň.
„Veľmi si vážime, že prišiel aj 87-ročný majiteľ legendárnej Tatry 87, s ktorou páni Zikmund a Hanzelka podnikli cestu okolo sveta. Prišiel na nej po vlastnej osi 250 kilometrov z Kopřivnice. Je to bývalý konštruktér z tatrovky, tie autá aj vyvíjal.“
Z Česka prišlo aj auto Hispano Suiza z roku 1932, licenciu na jeho výrobu zakúpila v roku 1924 firma Škoda. Značka patrila v tej dobe medzi najluxusnejšie a cenou prekonávala aj automobily Rolls Royce. Jedno z prvých týchto áut vozilo aj vtedajšieho prezidenta T. G. Masaryka.
Na Slovensku nevlastní túto značku podľa Mladoňa nikto. Čech Vladislav Novák to svoje kúpil pred desiatimi rokmi od majiteľa, ktorému zhorela garáž. „Mal v nej viac áut, medzi nimi aj toto. Po požiari bolo úplne zdevastované, ale už som ho dávno zrenovoval,“ povedal spokojne.
Vzácnym exponátom je prvý povojnový Jaguár z roku 1946, ľudia nadšene obdivovali aj lincoln; rovnaký, na akom sa vozil Elvis Presley.
Milan Lasica: Už som si vybral
Autá pred oficiálnou prehliadkou na Vígľašskom zámku absolvovali spanilú jazdu do Zvolena, kde mali asi hodinovú zastávku.
„Konšteláciu takýchto áut Zvolen dlho nevidel a dlho asi ani neuvidí. Naozaj sa nám totiž podarilo prilákať majiteľov tých najvzácnejších a najraritnejších kúskov, ale ďalšie ročníky retro šou už budeme robiť len na Vígľaši,“ povedal Mladoň.
Vo Zvolene sme medzi obdivovateľmi veteránov stretli aj herca Milana Lasicu. „Sme s rodinou na Počúvadle a urobili sme si výlet do Zvolena. Nevedeli sme, že tu budú. Potešilo ma to, je to nádhera. Krásne autá,“ povedal Lasica s tým, že už si „to svoje“ auto vybral. Aero 30 v béžovo-hnedom farebnom ladení.
„Je z roku 1934, má 82 rokov. Trápil som sa s ním sedem rokov, kým som ho dal do tejto podoby, takže určite by som ho nepredal,“ zasmial sa jeho majiteľ štartujúc už na odchod.