DETVA. Chránenú krajinnú oblasť (CHKO) Poľana, najvyššie sopečné pohorie na Slovensku, zriadili presne pred 35 rokmi. Poľana predstavuje jedinečné územie v strede Slovenska - vulkanickou činnosťou sa na jej území vytvorila mohutná sopka s priemerom 20 km, čím sa zaraďuje medzi najväčšie vyhasnuté sopky v Európe.
Zvyšky lávových prúdov, ktoré odolali času, slúžia ako náučné objekty a veľa z nich je vyhlásených za maloplošné chránené územia. Sú to Kalamárka, Melichova skala, Vodopád Bystré.
V území sa vyskytuje jedinečná sieť potokov, ktorá nemá na Slovensku obdobu. Od roku 1990 je územie biosférickou rezerváciou UNESCO.
Oblasť dostala nedávno narodeninový darček. Film Štátnej ochrany prírody o Biosférickej rezervácii Poľana získal cenu za najlepší zahraničný dokumentárny film na filmovom festivale v Los Angeles. Onedlho ho predstavia aj na talianskom festivale International Tour Film Festival a na marockom festivale Tanger International Film Festival.
"Tajomné zákutia, skalné monumenty - mohutné zvyšky dávnej sopečnej činnosti, lesy a pralesy, polianky – horské lúky, pasienky a človek – mozole, pot, ale i úprimná radosť a najmä hrdosť tých, čo na tomto pôvabnom kúsku zeme žijú. To je Poľana – napriek tomu, že je známa, po stáročia si zachovala svoju intimitu," píše o filme Štátna ochrana prírody.
Autormi dokumentárneho filmu o Biosférickej rezervácii Poľana, ktorá môže slúžiť ako príklad trvalo udržateľného života, prijateľnej rovnováhy a vzájomného vzťahu človeka s prírodným prostredím, sú Ľubomír Viluda a Ivan Kršiak. Dokument bol vyrobený s podporou Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce.
Biosférické rezervácie predstavujú reprezentatívne ukážky kultúrnych i prírodných krajín, ktoré umožňujú študovať konflikty medzi človekom a prírodným prostredím a podporovať zvyšovanie biodiverzity v narušených oblastiach. Program Človek a biosféra je považovaný za vlajkový program UNESCO spájajúci prírodu a krajinu s človekom za účelom zabezpečenia udržateľného rozvoja. Základným mottom programu je harmonický vzťah človeka a prírody.
Biosférické rezervácie sú vlastne modelové územia, ktoré spájajú ochranu prírodných hodnôt a zachovanie biodiverzity so spoločenským a hospodárskym rozvojom územia. V súčasnosti UNESCO eviduje 669 biosférických rezervácií v 120 krajinách. Slovensko zaradilo do programu UNESCO Človek a biosféra okrem Poľany aj ďalšie vzácne územia – Východné Karpaty, Tatry a Slovenský kras.