Odštartovala štvrtá aj piata liga: Na úvod derby Lieskovca s H. Nemcami (FOTO)

Prvé kolá majú za sebou aj IV. liga skupina Juh a V. liga skupina C.

Derby stretnutia prinášajú aj takéto súbojeDerby stretnutia prinášajú aj takéto súboje (Zdroj: Stanislav Černák)

III. liga skupina Stred

Kremnička – MFK Detva 3:1 (2:1)

Góly: 7. a 84. Ján Kostúrik, 26. Lukáš Laksík – 37. Martin Karásek. ŽK: 2 – 2 Stretnutie pred 150 divákmi rozhodoval Hraško. MFK Detva: Jozef Vreštiak – Róbert Dianiška, Tomáš Škopík, Zdenko Kamas, Mário Chamula (72. Martin Kalný), Patrik Peniak, Michal Pančík, Tomáš Pančík, Martin Karásek, Ján Lapin (86. Ján Melich), Roman Belozorov. Tréner: Ján Vaculčiak.

Zápas Detvy s Kremničkou ukázal, že skorší hrací čas (doobeda o 10:30) veľmi hosťom nevyhovuje. Domáci sa dostali už v 7. minúte do vedenia vďaka Kostúrikovi. Veľkú šancu na vyrovnanie mal vzápätí Ján Lapin, ktorý však v dobrej príležitosti tesne minul bránu Kremničky. V 26. minúte sa to MFK Detva vypomstilo, pretože domáci zvýšili na 2:0 mierne šťastným gólom. Skóroval Lukáš Laksík. Detvianski futbalisti stále neskladali zbrane. Po hrubej chybe domáceho gólmana znížil v 37. minúte na 1:2 z pohľadu Detvy Martin Karásek. Po zmene strán hostia zvýšili aktivitu, boli lepším mužstvom, mali viac z hry, no gól sa im streliť nepodarilo a, paradoxne, ešte jeden inkasovali. Kostúrik po peknej akcii domácich futbalistov streli druhý gól v zápase a spečatil finálne skóre na 3:1. Kremnička vyhrala zaslúžene a na domácom trávniku potvrdila svoje nesporné kvality.

Ostatné výsledky 1. kola: Žarnovica – L. Štiavnica 1:0, Čadca – L. Hrádok 1:2, Podbrezová B – Námestovo 1:0, Teplička n/V – N. Baňa 0:1, Kalinovo – Lučenec 4:1, Makov – Fiľakovo 2:0, Krásno n/K – Stráža 1:1.

Pliešovce – Tornaľa 3:0 (2:0)

Góly: 7. Martin Bobok (11 m), 42. Juraj Záturecký, 58. Ján Kouřil (11m). ŽK: 3 – 3.  Stretnutie pred 200 divákmi rozhodoval Mosor. Pliešovce: Marek Gnida – Ľudovít Jamnický, Michal Pavlík, Marek Sýkora, Matej Turkota, Martin Bobok, Ján Kouřil, Jozef Malatinec (77. Bobor), Pavel Vilhan (66. Fraňa), Branislav Farkaš (46. Santoris), Juraj Záturecký. Tréner: Stanislav Žigmund.

Pliešovce začali hrávať svoje domáce zápasy v sobotu. Na ich ihrisko zavítal nováčik z Tornale. Od úvody sa hral kvalitný futbal. Hostia boli behaví a domáci premieňali šance. Do vedenia šli domáci v 7. minúte, keď nariadenú penaltu premenil Bobok. Hosťujúci hráči hrýzli najmä v prvom polčase, no domáci dokázali dať ešte do polčasu upokojujúci druhý gól v 42. minúte. To bol zlomový moment celého zápasu, pretože po zmene strán hráči Tatrana už kontrolovali priebeh stretnutia. Na konečných 3:0 spečatili domáci zaslúžené víťazstvo opäť z jedenástky.

Vinica – Kováčová 0:1 (0:1)

Gól: 42. Dominik Kudlík. ŽK: 0 – 1. Stretnutie pred 250 divákmi rozhodoval Petrinec. Kováčová: Vladimír Rusko – Tomáš Lacko (87. Jakub Mesík), Marián Juriga, Martin Turák, Rostyslav Shuper, Lukáš Lauč (79. Jakub Kľačan), Vladimír Plavec, Oleh Kalutskyi, Andriy Bordun, Peter Majerčík, Dominik Kudlík. Tréner: Juraj Homola.

Tomuto zápasu predchádzala kuriózna situácia. Šofér autobusu s hráčmi Prameňa mierne poblúdil a hostia prišli na duel v hodine dvanástej. Kováčová tak nastúpila na zápas bez rozcvičky. Hostia však mali mierne navrch už od začiatku stretnutia. Kováčová mala počas zápasu päť vyložených šancí, domáci dve. Tu treba vyzdvihnúť výkon brankára Ruska, ktorý hostí zachránil v oboch prípadoch. Výborný výkon podali aj Ukrajinci v drese Prameňa. Celé mužstvo bojovalo proti rozhodcom, miestnym fanúšikom a nakoniec to prinieslo zaslúžené ovocie.

Jupie – Hriňová 3:1 (1:1)

Góly: 1. Hroš, 75. Juraj Veselovský, 87. Igor Marko – 45. Tomáš Pohorelec (11 m). ŽK: 4 – 3, ČK: 0 – 1. Stretnutie pred 100 divákmi rozhodoval Remeň. Hriňová: P. Chriašteľ (32. Michalík) – Jablonský, Malček, Šulek, Chriašteľ, Marcinek, Pohorelec, Miklian, Mičuda, Vreštiak, Babic. Tréner: Mário Michalík.

Hneď v 1. minúte hostia už prehrávali. Po tomto momente sa hra vyrovnala, aj keď Jupie mal mierne navrch. Aj napriek územnej prevahe však do 33. minúty neohrozilo bránu hostí. Potom nešťastne vybehol gólman Spartaka a zahral rukou mimo šestnástky, za čo videl červenú kartu. Do brány sa postavil matador Mário Michalík, ktorý sa hneď vyznamenal, keď vyrazil priamy kop domácich. Na 1:1 vyrovnal z penalty Pohorelec. Hriňová sa v druhom polčase stiahla do obrany, a to využili domáci, vďaka dobrému pohybu si vytvárali šance. Dve z nich sa ujali. Hostia mohli prehrať vyšším rozdielom nebyť gólmana Michalíka.

Ostatné výsledky 1. kola: Šalková – S. Ďarmoty 1:1, Poltár – Rakytovce 0:4, Veľký Krtíš – Revúca 2:1, Medzibrod – Olováry 2:0.

V. liga skupina C

Lieskovec – H. Nemce 1:1 (0:1)

Góly: 81. Ľubomír Vrana – 30. Juraj Marunčiak. ŽK: 85. Adam Krčmárik – 2. Peter Kocka, 36. Jozef Rerich, 60. Ján Rerich. ČK: 90. Štefan Sudimák – 38. Jozef Rerich. Stretnutie pred 200 divákmi rozhodoval Miroslav Vrábeľ. Lieskovec: Jozef Kružliak – Adam Gajdoš, Matej Riška, Miroslav Chlebničan, Erik Valach, Štefan Sudimák, Rastislav Pepich, Boris Mihál, Ľubomír Vrana, Michal Jablonský (76. Adam Krčmárik), Radoslav Lietava (67. Dominik Golian). Tréner: Viliam Lačný. H. Nemce: Ján Ďurica – Matej Vyletel, Jaroslav Kindernaj, Juraj Marunčiak, Peter Kocka, Jozef Rerich, Matej Riska, Ján Rerich, Peter Kocka, Marek Vaškor (80. Tomáš Uhler), Šimon Šnajder (52. Michal Gembický). Tréner: Peter Beník.

Prvé kolo piatej ligy skupiny C prinieslo hneď regionálne derby. Do Lieskovca pricestovali Hontianske Nemce. Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. V prvom dejstve mali viac z hry hosťujúci hráči, čo dokázali pretaviť aj do prvého gólu. V 30. minúte sa presadil Juraj Marunčiak. Od 38. minúty hrali hostia bez vylúčeného Jozefa Rericha, ktorý šiel pod sprchy po druhej žltej karte. To bola, samozrejme, voda na mlyn pre domácich futbalistov. Tí po zmene strán prevzali taktovku nad stretnutím a táto štyridsaťpäťminútovka patrila najmä im. Lieskovec búšil do desiatich hráčov hostí prakticky po celý čas. Mal tlak, vytváral si šance, z ktorých sa istotne mohlo ujať gólom viacero z nich. No, napokon dokázali pretlačiť domáci loptu do siete iba jedinýkrát v 81. minúte zásluhou Ľubomíra Vranu. Po priebehu stretnutia si obe mužstvá body spravodlivo podelili.

Hrochoť – D. Niva 0:3 (0:2)

Góly: 34., 42. Martin Kucbel, 55. Tomáš Trnavský. ŽK: 39. Pavol Kováč.  Stretnutie pred 100 divákmi rozhodoval Danko. D. Niva: Pavol Kováč – Zbončák, Peter Kováč, Peter Cibuľa (82. Ukrop), Martin Kucbel (63. Raniak), Martin Baláž, Tomáš Trnavský (74. Šišmiš), Miroslav Kyslý, Randis, Kolény, Pavúk. Tréner: J. Števák.

Domáci mali zo začiatku stretnutia územnú prevahu. Po čase prevzali postupne iniciatívu hostia z Dobrej Nivy. V 34. a 42. minúte sa po pekných akciách presadil Martin Kucbel, a to bolo zlomovým momentom celého zápasu. A to mohlo byť už do polčasu 3:0, no tutovku D. Nivy chytil domáci gólman. Po zmene strán nováčik už kontroloval priebeh hry, domácich k šanciam nepúšťal. V 55. minúte poistil prvú výhru Dobrej Nivy v novom ročníku Tomáš Trnavský. Lepší vstup do súťaže si hostia ani nemohli priať, okrem trojgólového víťazstva teší trénera Števáka aj predvedený výkon jeho zverencov na ihrisku.

Š. Bane – Krupina 2:2 (2:1)

Góly: 40. Štefan Chrenovský, 45. Dávid Budinský – 15. Peter Kindernaj, 73. Mário Želiezka. ŽK: 2 – 3. Stretnutie pred 200 divákmi rozhodoval Kelemen. Krupina: Pavlenda – Jozef Slúka (61. Murín), Pavel Ližbetin, Peter Kindernaj, Martin Selecký, Jakub Petrovský, Šimon Križan, Daniel Lietava (76. Strhársky), Adrián Paľov, Mário Želiezka, Stanislav Cibuľa (46. Slavomír Selecký). Tréner: Martin Selecký.

Nováčik z Krupiny viedol od 15. minúty zásluhou Kindernaja. Domácim sa zranil v priebehu prvého polčasu jeden hráč a duel dohrávali o desiatich. Hostia sa po strelenom góle uspokojili a udreli domáci. Tým patril záver prvého dejstva, v ktorom dokázali streliť dva góly po chybách MFK. Po zmene strán domáci kondične nestíhali, čo využili hostia z Hontu. Záver zápasu bol v ich réžii, čo v 73. minúte podčiarkol vyrovnávajúcim gólom Želiezka. Remíza je zaslúžená, v Krupine sú s bodom spokojní.

Ostatné výsledky 1. kola: B. Štiavnica – Jakub 3:1, Lovča – Priechod 4:1, Sásová – Č. Balog 1:3, Selce – Hliník n/H 1:1.