ZVOLEN. Už dva a pol roka prezentuje vo Zvolenskej Europe deťom, ale aj ich rodičom a učiteľom tzv. vedecké hračky Občianske združenie s rovnakým názvom. So zaujímavými vynálezmi našich otcov, starých otcov, ale často aj technicky nadaných detí, ktoré majú väčšinou svoj základ vo fyzike, sa denne pohrá okolo 100 záujemcov.
"Snažíme sa deťom a školám prostredníctvom príťažlivých vedeckých hračiek priblížiť to, čo často nenájdu ani v školských učebniciach. U nás pri umnej hre spoznajú, ako taký fyzikálny jav vzniká, alebo prečo sa to či ono deje tak a nie inak," hovorí zakladateľka združenia Beata Puobišová.
Jednoznačne najúspešnejšou vedeckou hračkou výstavy je guľôčkový výťah. Obľúbené nielen deťmi, ale aj staršími, ktorí si radi zaspomínajú na svoje mladé časy, sú rôzne kaleidoskopy, periskopy, jojá, vrtielky, zvieratká na naklonenej rovine.
Združeniu sa darí už takmer dve desaťročia prezentovať hravé vynálezy po celom Slovensku i v zahraničí. Od roku 1998 dodnes prešlo 397 výstavami vedeckých hračiek organizovanými združením na Slovensku 1,15 milióna návštevníkov. "V zahraničí sme usporiadali ďalších 12 výstav, pričom dve výstavy putujú po Rusku a Mexiku," pripomína Puobišová. Popri tom samostatnými expozíciami participovali aj na niekoľkých ďalších výstavách.
Okrem toho združenie organizuje každoročne medzinárodnú súťaž o pôvodnú vedeckú hračku Scientific Toy, show vedeckých hračiek či workshopy. Usporadúva Deň hrania v SR a to každú poslednú septembrovú sobotu. V banskobystrickom Dome techniky ZSVTS organizuje denné detské tábory tvorivosti VEDHRA. V auguste 2016 to bude už 16. turnus. A tiež interaktívne putovné výstavy vedeckých hračiek, hlavolamov a neškolských fyzikálnych experimentov. Dôležitá je tiež publikačná činnosť, účasť na medzinárodných konferenciách, týkajúcich sa tvorivosti.
Puobišová však konštatuje, že nezískali žiadnu dotáciu či grant od ministerstva školstva. Podporu mali v minulosti od Štátneho fondu Pro Slovakia, Ministerstva kultúry SR, Nadácie pre deti Slovenska, Komunitnej nadácie Zdravé mesto, Banskobystrického samosprávneho kraja, mesta Banská Bystrica. Od roku 2013 sa im darí v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR pri zabezpečovaní aktivít na vedecko-technických podujatiach v SR a zahraničí. "Dnes nás v aréne vedeckého hrania drží akurát môj dôchodok, ochota niekoľkých spriaznených ľudí a tiež vedenia obchodného centra, ktoré nám ponúklo miesto na expozíciu zdarma," povedala Puobišová.
Puobišová by však po dvoch desaťročiach aktívnej práce s vedeckými hračkami, s deťmi, ich rodičmi a učiteľmi rada odovzdala túto aktivitu niekomu mladšiemu. "Stále žijem s nádejou, že do roka, dvoch stretnem manažérsky zdatného mladšieho človeka, ktorý bude chcieť a môcť venovať podstatnú časť svojho voľného času vedeckohračkovým aktivitám a organizáciu revitalizuje," povedala pre TASR. "Už v tomto roku by sme chceli odovzdať 25. ročník medzinárodnej súťaže Scientific Toy a Deň hrania v SR vhodným subjektom, ktoré by zabezpečili ich kvalitnú prolongáciu," pripomenula. Podobne chce občianske združenie Vedecká hračka predať za zostatkovú hodnotu štyri tematické putovné výstavy a stálu výstavu v obchodnom centre vo Zvolene.