ZVOLEN. FC Coffola Zvolen oslavuje krásne jubileum. Klub existuje už 30 rokov. Tento mančaft už medzitým ukončil činnosť v mestskej prvej lige, kde pôsobil 25 rokov. V súčasnosti úspešne pokračuje tento tím v zimnej lige nad 40 rokov.
Vznik a najstarší hráči
Mužstvo Coffola sa zrodilo súčasne so zahájením ligy malého futbalu vo Zvolene v lete 1986. Mančaft založil Dodo Šatara, ktorý bol od začiatku aj členom výboru Limfu, predtým tri sezóny odohral v banskobystrickej lige. V Coffole pôsobil najprv ako hráč, neskôr ako kouč a manažér celých 30 rokov.
Zo začiatku hrali jeho spolužiaci a kamaráti Hubert Sep, Jaro Repiský, Ivan Kesan, Ďuro Kompan, Vlado Štadtrucker, Peter Lakomý, lesníci Jano Trnik, Ďuro Karch, Ičo Beliansky, Ivan Jacenko, Paľo Dendys, Marek Turčáni.
Po troch rokoch sa káder vykryštalizoval a najmä stabilizoval. Na prvý gól v lige nabíjal Dodo Šatarovi dlhoročný kapitán mužstva Igor Chovan, ktorý bol pôvodom vynikajúci lyžiar. 28 sezón odohral Jozef Ježík (známy lekár HKM ako jediný má na konte 25 ročníkov prvej ligy). Medzi matuzalemov patria aj Ajo Horváth, Jaro Havran (obaja boli v mužstve od úvodného ročníka, podobne ako Igor Chovan), Pavol Šimun, Robo Ryboš, Ján „Ventil“ Kolár, Ľuboš Mituchovič, ktorí sú pri mužstve takisto už celé štvrťstoročie.
Hrávali aj hokejisti a iní športovci
V minulosti hrali aj iní skvelí hráči, za všetkých treba spomenúť aspoň kanonierov Rasťa Horňáka alebo Sláva Bielku a vynikajúci boli aj hokejisti v úvodných ročníkoch Roman Ernst, neskôr najmä Miro Goga a z mladšej generácie Paťo Ryba, Noro Mozolány, Michal Chovan, a pár zápasov odohral aj Andrej Červeňák.
Zadné rady vystužili vynikajúci futbalisti ako Robo Mozolány st. (odohral minimálne 15 rokov), alebo Libor Žlnka, ale aj basketbalisti Ján Vido a Peter Chrenko, volejbalista Ján „Ciwa“ Ťavoda (obaja boli v tíme od začiatku cca do roku 2000), výborní boli aj Peter Ryboš, Marek Lesay, Vilo Šulc, Miro Polovinčák.
V bránke bol 10 rokov okrem už spomínaného Havrana oporou Jozef Výboch. A v novom tisícročí patrili medzi najlepších bratia Juraj a Jozef Mudrákovci, Maroš a Michal Menyhertovci (dohrali 10-12 rokov).
Najväčšou posilou bol Maroš Borgoň a brankár Ďuro Cingel, ktorí predtým najlepšie roky strávili v Javanke. Pred Cingelom chytal za Coffolu aj Peťo Kozárik. V závere hral aj Robo Mozolány ml., Maťo Šebeň, Milan Kujan, bratia Blažej a Vlado Španovci. V lige nad 40 rokov sa objavili také mená ako Ján Maľa, Vlado Maľa, Ján Dvorovenko, Ivan Seman, Peter Chromek, Noro Poliovka, Laco Páleník (pôsobil v Coffole päť sezón na prelome tisícročia), Rasťo Torňoš, Noro Albert, bratia Paťo a Adrián Štefkovci, hrávali aj Ivan Koller, Dalibor Panuška, Ivan Taufer st., Igor Novosad, Peter Végh a mnohí iní.
Úspechy na zvolenskej pôde
Coffola vyhrala Limfu štyrikrát v rokoch 1991, 1993, 1998 a 2008. Okrem toho štyrikrát triumfovala v turnaji o Zimný o pohár, boli to roky 1989, 1991, 1993 a 2011. Dvakrát oslávila víťazstvo v pohári primátora mesta Zvolen v roku 1995 a 1999. V súčasnosti už majú hráči Coffoly odohratých aj deväť sezón v lige nad 40 rokov, kde triumfovali takisto štyrikrát v rokoch 2011, 2012, 2015 a 2016. Mnohé úspechy boli od roku 1997 podporované dlhoročnými priaznivcami tímu Ľubošom Laskovským s manželkou Erikou. Neskôr sa tejto úlohy, ktorá spočívala hlavne v nákupe dresov, zhostil aj Maroš Borgoň a najmä Jozef Ježík.
Dobré výsledky v rámci Slovenska
Okrem víťazstiev v rámci zvolenských súťaží sa Coffola nedala zahanbiť ani za hranicami Zvolena. Veľkým úspechom bolo šieste miesto na majstrovstvách Slovenska v roku 1993, kde hralo 24 najlepších mančaftov z celej republiky.
Mužstvo pravidelne hrávalo na najväčšom turnaji v malom futbale v rámci bývalého Československa (boli to neoficiálne medzinárodné majstrovstvá Slovenska), ktorý sa hrával pod názvom Laugo-Cup v Trenčíne. Zvyčajne tam štartovalo okolo 50 až 60 tímov z Čiech, bývalej Juhoslávie, Poľska, Maďarska a samozrejme Slovenska. Zhodou okolností Coffola vždy postúpila medzi najlepších osem a to bola pri štyroch účastiach vždy konečná stanica. Umiestnenie od 5. do 8. miesta akoby mala vyárendované.
Čo sa nepodarilo v Trenčíne, vyšlo na turnaji Prievidza Cup v roku 1997, kde Coffola obsadila tretiu priečku, keď zdolala niekoľko prvoligových súperov. Prehra 1:2 s TTR Košice (vtedy dvojnásobný majster Slovenska) v semifinále odsúdila mužstvo bojovať o tretiu priečku so šiestym tímom celoštátnej prvej ligy a čerstvým víťazom Laugo Cupu Santosom Stival Trenčín. Coffola vyhrala 4:0 a to možno považovať za najväčší úspech za hranicami Zvolena.
Pekné bolo aj tretie miesto v turnaji Radio One-Cup na Donovaloch v roku 2008, kde Coffola zdolala okrem iného aj dve bratislavské mužstvá. Medzitým Coffolisti pozbierali množstvo pohárov na rôznych turnajoch v malom, ale aj veľkom futbale, ale nikde nebola taká konkurencia ako v spomínanej Prievidzi, alebo Trenčíne.
Autor: dd