ZVOLEN. V rýchlikoch a v ďalších vlakoch diaľkovej dopravy bude v nasledujúcich mesiacoch viac miesta a pohodlnejšie cestovanie. V snahe zvýšiť komfort cestujúcich a dosiahnuť rovnomernejšie vyťaženie vlakov rôznych kategórií Železničná spoločnosť Slovensko upravuje spôsob cestovania v rámci bezplatnej prepravy pri každodennom dochádzaní študentov a žiakov do školy a zo školy.
Zmeny
„Bezplatná preprava pre žiakov a študentov zostáva zachovaná počas celého roka a vo všetkých kategóriách vlakov,“ informovala Jana Morháčová, riaditeľka Odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko.
Školáci však od júla nebudú môcť využívať bezplatné mesačníky v diaľkových vlakoch či inak povedané vo vlakoch vyšších kategórií. Ide o rýchliky, vlaky EuroCity a EuroNight, regionálne rýchliky či expresy. Mesačné nulové lístky budú použiteľné len vo vybraných kategóriách regionálnych spojov - teda v osobných vlakoch, alebo v regionálnych expresoch.
Mesačníky predstavujú zjednodušený režim fungovania na denné dochádzanie z miesta bydliska do školy a späť (platia a zjednodušujú pravidlá len na trase do školy).
Osemdesiat percent
„Podľa vlaňajších skúseností študenti cestujú do školy vlakmi v priemere po trase 46 kilometrov. Na túto vzdialenosť sú ideálnym riešením práve regionálne prímestské spoje. Ponuka REX-ov a osobných vlakov je dostatočná. Spomenuté kategórie tvoria absolútnu väčšinu - vyše 80 percent spojov, ktoré denné realizujeme,“ uviedol Karol Martinček, riaditeľ obchodného úseku ZSSK .
ZSSK denne vypraví v priemerne 1455 vlakových spojov, z toho približne 1340 vlakov predstavujú vlaky kategórie osobný vlak a regionálny expres.
Možnosť bezplatne cestovať do školy aj vlakmi vyššej kategórie zostane zachovaná, ale s inými pravidlami. Bude potrebný jednorazový bezplatný lístok na každú cestu. „Študenti si tak v prípade voľby rýchlika budú vyberať priamo konkrétny spoj na konkrétny deň,“ dodala Morháčová.
Nové pravidlá sa dotknú aj žiakov základných škôl, ktorí denne cestujú vlakom do školy. Tí mali ešte jednoduchšie pravidlá, na trase do školy im stačil len preukaz žiaka/študenta, nepotrebovali žiadny lístok. Tento spôsob cestovania bude od júla možný len v osobných vlakoch a regionálnych expresoch.
Cestovanie nemalo limity
Podľa Karola Martinčeka cieľom zavedenia nových opatrení je optimalizácia využitia ponuky miest a dopytu po cestovaní v diaľkových vlakoch najmä v čase týždennej dopravnej špičky.
ZSSK pri sledovaní obsadenosti vlakov zaznamenala, že študenti s mesačníkmi na školskú trasu uprednostňovali vlaky určené pre diaľkovú prepravu. Hoci cestovali na kratšie vzdialenosti a mali k dispozícii násobne viac súbežných regionálnych vlakov. A keďže cestovanie na bezplatné mesačníky nemalo limity, v praxi to viedlo k preplneniu diaľkových vlakov. „Chýbala previazanosť mesačníka na konkrétne vlaky, dopyt a záujem sa nedal optimálne regulovať, usmerňovať ani predpokladať,“ doplnila Morháčová.
Novinka sa dotkne len približne 20 percent školákov registrovaných v systéme bezplatnej prepravy. ZSSK eviduje v systéme už približne 300-tisíc školákov, spomínané mesačníky do školy využíva približne 53-tisíc študentov mesačne. Najväčší záujem je o cesty do 20 a do až 40 km, tie dve pásma tvoria približne 55 percent vydaných mesačníkov. Mesačníky platia na trasy do 160 kilometrov. Lístky vydané do 30. júna 2016 budú platné podľa pôvodných podmienok. Nové podmienky sa dotknú mesačníkov vydaných od 1. júla.