ZVOLEN. Po roku, keď sa pri môťovskej priehrade zmenila čierna skládka plná nadrozmerného odpadu na kultivované stanovište kontajnerov pre tamojších chatárov, majú rovnako vkusné ilustrované kontajnery aj tamojší záhradkári.
V stredu ich na začiatku cesty na priehradu, hneď za mostíkom, osadila firma Marius Pedersen, ktorá sa venuje zberu a zhodnocovaniu odpadu. Priestor spolu s terénom predtým, pochopiteľne, „upratali“.
„Áno, sme radi, sú pekné. Určite viac zapadnú do prírodného prostredia ako tie pôvodné. Je to také veselé,“ poznamenal záhradkár Peter, ktorého sme pri nových kontajneroch stretli.
Vďaka školákom a dobrovoľníkom
Stanovište ilustrovaných kontajnerov pribudlo zároveň aj pri zvolenskej nemocnici.
Ilustrovali ich deti piatich základných škôl (Jednotka, Trojka, tiež 5. a 6. ZŠ a ZŠ sv. Dominka Savia) a dobrovoľníci z banskobystrického občianskeho združenia Návrat.
„Je to náš spoločný odkaz súčasníkom, aby sa zamysleli nad tým, že to, ako to okolo nás vyzerá, to je len ich vizitka,“ hovorí riaditeľ Mariusu Pedersenu Jozef Pivka.
Mnohí z nás vedia podľa neho porozprávať o tom, ako je čisto v zahraničí, ako tam všetko funguje. Iné je to v zahraničí určite nie preto, že sa ako našinci zbavujú odpadu pokútnym spôsobom, ale preto, že rešpektujú pravidlá a sú zodpovední, dodáva.
Ako zmeniť postoj ľudí k svojmu okoliu
„Viete, prečo takmer každý deň počúvame o problémoch s odpadmi okolo nás? Stále častejšie sa o nich hovorí, no často sú predkladané krivé zrkadlá, alebo sa snažíme pomenovať problematiku inak. A nakoniec skončíme pri peniazoch, ktorých ako keby nikdy nebolo dosť,“ podotýka Pivka.
„Nehovorme len o množstve odpadu, ale o našej obrovskej nadspotrebe, ktorá krátko po zakúpení končí v odpade. O tonách potravín, ktoré nie sme schopní skonzumovať, ale pri nákupe sa ideme potrhať. Obchody sú denne zapĺňané kamiónmi najrozmanitejšieho tovaru často jednorazovej či krátkodobej životnosti, ale o to rafinovanejšie zabeleného. Tento tovar ako odpad čoskoro v lepšom prípade končí v kontajneroch na odpad.“
Problémom tak nie sú asi peniaze, ani odpady, ale ich tvorcovia, a to sú spotrebitelia a výrobcovia, mieni.
„Ak sa nám nepáči, že je mnoho odpadu, sami musíme obmedziť jeho tvorbu a to znamená, že každý z nás by mal prehodnotiť svoju spotrebu a zmeniť nákupné štandardy,“ dodáva.


