SLATINSKÉ LAZY. Ako typickú malú vidiecku školu možno charakterizovať Základnú školu v obci Slatinské Lazy v okrese Detva. Plnoorganizovaná škola poskytuje deťom už desaťročia rodinné zázemie, prostredie, v ktorom sa učili ich mamy a otcovia a neraz aj starí rodičia.
História školstva v obci sa začala písať okolo roku 1800 v osade Horní Chovancovci (cirkevná škola), neskôr, v roku 1885, bola založená Evanjelická ľudová škola vo Veľkoslatinských Lazoch.
Súčasný areál školy tvoria štyri budovy. Výchova a vzdelávanie sa poskytuje v troch, štvrtou je školská jedáleň. Najstaršiu, hlavnú budovu, postavili po rokoch príprav a odovzdali do užívania v roku 1948.
"Prvý školský rok začal 1. septembra 1949 a škola bola zapísaná ako Národná škola v Slatinských Lazoch," povedala TASR riaditeľka Miroslava Hozlárová. Od 2. februára 1950 v priestoroch Národnej školy bola zriadená jedna trieda Strednej školy, ďalšie triedy boli zriadené v Obecnom dome.
V roku 1953 podľa platného školského zákona vznikla v obci Osemročná stredná škola (spojenie strednej s národnou školou). K hlavnej školskej budove pristavili aj byt riaditeľa a učiteľa. V školskom areáli postupne pribudli ďalšie tri objekty. Naposledy, začiatkom 80. rokov minulého storočia, bol postavený trojtriedny
murovaný pavilón, kde je dnes školský klub detí.
V tom čase zažila škola aj populačnú konjunktúru, keď ju navštevovalo okolo 130 detí. Súviselo to najmä z rozmachom tamojšieho poľnohospodárskeho družstva, ktorému sa hovorilo aj "malé Slušovice".
Viac ako stovku žiakov mala škola ešte aj v 90. rokoch, keď v obci dokončili päť bytoviek, ktoré obsadili rodiny vojakov. Začiatkom nového tisícročia však vojaci z dediny odišli a takmer 40 bytov čakalo roky na nových obyvateľov. Dnes sú bytovky opäť plné najmä mladých rodín a je tu teda šanca, že ich deti o niekoľko rokov opäť zaplnia slatinskú školu.
Podľa riaditeľky si rodičia školu pochvaľujú, najmä pre jej blízkosť k domovom, hodiny, ktoré trávia ich deti s učiteľmi na zdravom vzduchu, ale najmä pre zdravý fyzický a psychický rozvoj detí.