ZAJEŽOVÁ. Hovoriť o tom, že dnešná Zaježová je synonymom a tiež výsledkom evolúcie jedného sna, ako jej prerod pred časom nazvali tamojší novoosadníci, by bolo hádzaním hrachu na stenu. Pre nich a už aj pre pohľad zvonku je zaujímavejšie, ako sa dnes tento sen plní a rozvíja.
Jedným z dokladov týchto aktivít býva Zaježovská slávnosť, na ktorú v uplynulých dňoch už po šiestykrát pozvali záujemcov do tamojšieho kultúrneho stánku OZ Zaježová a obec Pliešovce.
Čosi ako dôkaz, že to tu žije
Niežeby šlo o čosi svetoborné. No v týchto pomeroch? Zaježovská slávnosť je svojou dramaturgiou klasické miestne kultúrne podujatie, určené mladým aj starším obyvateľom tohto najväčšieho komplexu lazov obce Pliešovce (býva v ňom okolo dvoch stovák ľudí) a vôbec Podjavoria.
Vítaní sú však všetci, ktorí sa chcú zabaviť pri pestrom programe – detských vystúpeniach či ľudových tancoch a spevoch, navyše miestni ľudia pre hostí nachystajú okrem programu aj občerstvenie – guláš, fajné koláče, zákusky, nepasterizované pivo Dobrovar a iné dobroty. Príspevky vo forme dobrovoľného vstupného putujú najmä na rekonštrukciu budovy komunitného centra v Zaježovej (bývalé MNV), finančne ho podporuje tiež obec Pliešovce.
Podujatie je dielom dobrovoľníkov spomedzi obyvateľov Zaježovej a okolia. Organizátorka Hana Kašiaková, inak zdravotná sestra, býva v tamojšej časti Podsekier s manželom a štyrmi deťmi už 16 rokov. Patrí k tým, čo neobsedia. Pred šiestimi rokmi aj ona napĺňala projekt Dedičstvo Zaježovej, s bývalou učiteľkou navštevovali miestnych starousadlíkov a vnikali do tajov ich tradičného spôsobu života.
Na konci tejto snahy uzrel svetlo sveta rovnomenný film, stála výstava v budove pošty a školy a korunoval ju zrod Zaježovskej slávnosti. Zapáčila sa nielen tvorcom, ale aj ďalším, a tak tvoria pomaly už každoročnú tradíciu. Vo vlastnej réžii, pochopiteľne, na amatérskej báze, bez profesionálnej ruky dramaturga či scénaristu.
No zakaždým sa slávnosť snažia niečím obohatiť. A tak tu raz vystúpila dnes už renomovaná folklórna skupina Rozmarín z Pliešoviec, inokedy folkloristi z Očovej a pred dvoma rokmi sa im podarilo nacvičiť utešené pásmo zobrazujúce históriu a zvyky Zaježovej, ktoré ich definitívne presvedčilo, že na to majú a že robia dobrú vec. Dokonca si založili folklórny súbor, ktorý sa predstavil práve na nedávnej slávnosti.

S malou dušičkou, no s dobrým pocitom
„Keď sme začali na toto vystúpenie pripravovať program, mali sme malú dušičku, ale podarilo sa, odozva nás povzbudila. Je nás tak do tucta, čo chodia na nácviky. Uvidíme, ako sa to vyvinie. Väčšinou tvoríme spoločnú tanečnú a spevácku zložku, hudobný sprievod tentoraz obstaral pliešovský harmonikár František Slovák, lebo muzikantov zatiaľ nemáme,“ prezrádza Hana Kašiaková.
Ich repertoár tak trochu netypicky netvorili pesničky z Podjavoria, lež z Horehronia a Podpoľania, čo vraj treba pripísať na vrub toho, že sa do príprav nemohla zapojiť Lenka Škodová z Dobrej Nivy, ktorá sa mierou vrchovatou podpísala pod vznik programu spred dvoch rokov.
Bol to neformálny vedúci novopečených zaježovských fokloristov Braňo Braník, inak tanečník istého bratislavského súboru, ktorý prišiel s horehronskými a podpolianskymi pesničkami a choreografiou. Nakoniec to vypálilo nad očakávanie. Podstatné je, že diváci si prišli na svoje tak ako pri detskom predstavení zaježovskej omladiny.
„Z celého podujatia mám dobrý pocit. Zásluhu na tom má aj obec Pliešovce. Jej starosta Štefan Sýkora, ktorý na slávnosti nechýbal, nám vychádza v ústrety, takže je všetko, ako má byť,“ položila bodku za vydareným zaježovským popoludním Hanka Kašiaková.
Autor: ben