DETVA. Máločo tak výrazne charakterizuje Podpoľanie ako práve ľudový odev. Jeho prvky, motívy a materiály sa opakovane dostávajú do pozornosti módnych dizajnérov. Svoje návraty zažili v druhej polovici 20. storočia a nachádzajú uplatnenie i dnes. Často v inovatívnych formách na modernom odeve.
Tejto nitky prelínania sa tradičného a súčasného sa chopila aj skupinka šikovných žien v Detve, ktoré v rámci slávnostného programu ku Dňu matiek 8. 5. 2016 pripravili v Dome kultúry A. Sládkoviča v Detve módnu prehliadku Tradičné materiály a výšivky v netradičnom poňatí.
V rámci prehliadky predstavili kolekcie šiat: Lýdia Golianová a Agata Hlinicová - OZ Detviansky tulipán, Iveta a Soňa Smilekové - Detvianske ľudové umenie, Katarína Paulenková, Jana Kucbeľová - Parta, Slovenské ľudové umenie, Monika Melíšková - Dielnička Dúha, textilná výroba, Martina Černáková a Emília Sekerešová. Všetky spájala láska k tradičným hodnotám a k Podpoľaniu. V ich kolekciách sa odrazila originálnosť, nápaditosť a jedinečnosť.
„Bohatým zdrojom a veľkou výzvou v tvorbe modelov sa u autoriek stal ľudový odev Podpoľania a jeho tradičná výzdoba, predovšetkým výšivka krivou ihlou s podpolianskymi motívmi. Autorky však umne dotvárali odev aj inými technikami - rôznymi typmi výšiviek, ale aj vrapovaním, ručnou modrotlačou, batikovaním či tkaním,“ povedala vedúca Podpolianskeho múzea Renata Babicová, ktorá pomáhala pri organizovaní akcie. Tradičnosť sa podľa nej odrazila aj v použitých materiáloch. „Videli sme bavlnu, ľan, ale aj brokát, zamat, plátno a tyl, či ručnú modrotlač v nevšedných kombináciách.“
Námet podujatia pripravilo OZ Detviansky Tulipán v spolupráci s autorkami kolekcií odevov, Spojenou školou v Detve a Podpolianskym múzeom v Detve.