ZVOLEN. Začiatkom minulého týždňa zasiahli veľkú časť Slovenska mrazy, ktoré rozhodne nepotešili vinohradníkov, záhradkárov a ovocinárov.
Vinohradníci na juhu Slovenska boli zúfalí. Niektorí menší hlásili aj stopercentný výpadok, pretože celú úrodu majú zamrznutú a zničenú.
Región
„Už sme to monitorovali a môžem povedať, že straty sú dosť veľké. Pomrzli najmä čerešne, rovnako tak marhule a broskyne. Najmä včasné čerešne sú pravdepodobne všetky zničené, aspoň tie, ktoré som videl, boli. Plody už mali tmavé, takže asi z nich nič nebude,“ povedal predseda Okresnej organizácie Slovenského zväzu záhradkárov vo Zvolene Ľubomír Paulenka.
Najhoršia situácia bola v utorok ráno, keď prišli mrazy na väčšinu Slovenska. Niekde je poškodenie väčšie, inde menšie.
„Nevieme, čo urobia jahody, rovnako aj zemiaky, ktoré už boli vyrastené. Tie určite tiež pomrzli a kým sa spamätajú, prejde dlhšia doba,“ vysvetlil Paulenka.
Chybu nevidí iba v prírode, ale aj v ľuďoch. „Ponáhľali sme sa, pretože bolo pekné počasie. No príroda je nevyspytateľná, asi nám vracia to, ako sa k nej správame,“ doplnil.
V záhradkách už niektorí mali takmer všetko, vrátane paradajok a papriky. Veď sadiť a siať sa dalo už v marci.
Sviečky aj vrtuľníky
Pred ohlásenými mrazmi ovocinári skúšali rôzne metódy, ako ochrániť svoje stromy. Niekde zohrievali vzduch veľkými parafínovými sviecami, ďalší dokonca rozháňali vzduch vrtuľníkmi. Pomáha tiež, keď stromky predtým, ako príde tuhý mráz, polejete vodou. Ľad obalí kvety a tým ich ochráni pred poškodením. Problém je vystihnúť, kedy vlastne mráz príde.
„To si môže dovoliť ten, kto nechodí do roboty alebo dôchodca. Obyčajne chodia do sadov ráno okolo piatej a polejú stromy,“ dodal záhradkár.
Tohtotýždňový mráz ale prekvapil aj takto pripravených ovocinárov. Udrel už okolo druhej, čo málokto čakal.
„To by museli postrekovať celú noc, čo zasa nie je veľmi efektívne. O druhej v noci určite nikto nebol v záhrade alebo sade,“ dodal Paulenka.
Popri čerešniach v regióne najviac „chytilo“ marhule a broskyne.