ZVOLEN. Mestský park Lanice, na ktorý sa má pretvoriť priestor medzi korytom rieky Hron a elektrárenským kanálom vo Zvolene, sa stáva realitou.
Poslanci mesta schválili územný plán, ktorý hovorí, čo a kde v ňom môže byť a čo nie.
Lanice sú jedným z posledných zachovaných zvyškov pôvodnej prírody vo Zvolene. Bývalé meandre Hrona tu po sebe zanechali zvyšky mŕtvych ramien, jazierok a pozoruhodnú flóru a faunu, napojenú na mokradné spoločenstvá.
Projekt rieši premenu územia citlivo, aby sa nenarušili najhodnotnejšie krajinné zložky prostredia s pozostatkami lužného lesa. Atraktivitu územia zvyšujú dva vodné toky, architekt mesta Peter Kašša hovorí, že takýchto pôvodných zelených ostrovov v blízkosti centra mesta a uprostred hustej zástavby je na Slovensku málo.
Projekt Divočiny v meste, ako ho nazvali zelení aktivisti, počíta s detskými a športovými ihriskami, náučnými chodníkmi, cyklistickými trasami, reštauráciami, kaviarňami, informačným centrom, ale aj malým amfiteátrom.
„V strede parku je pobytová lúka, ktorá môže byť prirodzeným hľadiskom pre amfiteáter,“ ozrejmuje Kašša.
Umelé jazero
Projekt počíta aj s novým umelým jazerom, ktoré má podporiť zadržanie vody v mestskom parku. Vznikne prepojením elektrárenského kanála a rieky Hron.
„Úpravou prejde aj jestvujúca zeleň. Pozdĺž topoľovej aleje, ktorá je v strede parku, má pribudnúť nová,“ dáva príklad architekt.
Nová aleja má vytvoriť „vizuálnu bariéru“ pre cestu (Hronského ulica), ktorá má parkom prechádzať.
Územie chceli zastavať
V 80. rokoch hrozilo, že cenné územie zanikne, malo ustúpiť plánovanej bytovej výstavbe. Väčšina pozemkov je v súkromnom vlastníctve, mestu z územia veľkého takmer 27 hektárov patrí zhruba desatina.
Niektorí vlastníci majú podľa Kaššu už teraz záujem ich ekonomicky zhodnotiť, mesto ich však všetky skupovať nejde, v tomto prípade sa spolieha na potenciálnych investorov.
Nevylučuje však zámenu pozemkov za mestské v prípade, že súkromný pozemok patrí k tým cenným, ktoré majú zostať nedotknuté.