Pán a pani Morganovci: Anglická vysoká spoločnosť, jej dvojtvárnosť a úžasný britský humor

Zelienka oslavuje, pri výročí siahli po téme manželstva.

Milan Krnáč ako kapitán Morgan a Petra Fóglová ako Aurélia Wolkerová.Milan Krnáč ako kapitán Morgan a Petra Fóglová ako Aurélia Wolkerová. (Zdroj: Divadlo Zelienka)

ZVOLEN. Komédiou s detektívnou zápletkou Pán a pani Morganovci s podtitulom Manželstvo je... rozšíri svoj repertoár Divadlo Zelienka zo Zvolena. Premiéru hry v réžii Petry Kovalčíkovej uvedie 5. mája o 18.30 h v divadelnej sále Starej radnice. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Divadlo sa inšpirovalo hrou Paula O´Haru. Divák sa ocitne v anglickej vysokej spoločnosti a užije si jej dvojtvárnosť, úžasný britský humor a množstvo bláznivých situácií. 

Manželstvo a bankrot

 „V hre sa nerieši žiadny zločin, ale pozeráme sa, ako sa deje,“ hovorí dramaturg hry Daniel Detto Mališ, ktorý zároveň v hre stvárňuje jednu z postáv. 

SkryťVypnúť reklamu

Šťastné manželstvo je podľa neho vtedy, keď sú sily v ňom vyrovnané, a manželstvo Morganovcov je vyrovnané vo všetkých ohľadoch. 

„Keď tiger naháňa antilopu, výsledok je zvyčajne jasný. Čo ak sa však stretnú dva rovnako silné, rýchle a múdre tigre v jednej klietke zvanej manželstvo? Kto vyhrá súboj? A čo ak to všetko nie je také jednoduché a okolo ich nôh sa ešte navyše pletú aj iné šikovné zvieratá, pri ktorých vám ani nenapadne, že môžu spôsobiť problémy v takom rozsahu, v akom ich spôsobia?“ dodáva Mališ. 

„Americkí vedci prirovnávajú manželstvo k firme, ktorá s 80-percentnou pravdepodobnosťou zbankrotuje. To však ešte neznamená, že svojim akcionárom pred krachom neprinesie zisk. Otázkou však ostáva, že komu. Obom? Jednému? Alebo niekomu inému?“ mieni. 

SkryťVypnúť reklamu

Dvadsať rokov na scéne

 Hru divadlo naštudovalo k 20. výročiu svojho založenia. V roku 1996 začalo pôsobiť pri Dome kultúry ŽSR pod názvom Divadelný ochotnícky súbor Ľuda Zelienku. Nadviazalo pritom na tradíciu slávneho ochotníckeho súboru Detvan, ktorý položil základy pri vzniku profesionálneho divadla vo Zvolene. 

Jeho repertoár tvoria hry pre dospelých, ale aj pre deti a mládež. 

„Za 20 rokov prešlo divadlo mnohými zmenami. Medzi najvýraznejšie patrí jednoznačne zmena filozofie, dramaturgie i názvu na súčasné Divadlo Zelienka,“ podotýka dramaturg.

 Divadlo sa stáva neoddeliteľnou súčasťou rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí v meste (Rozprávková cesta na Pustý hrad, Vianočný Betlehem, každoročná rozprávka pre Mikuláša v DK ŽSR...).  

Za dvadsať rokov sa v ňom vystriedalo množstvo ľudí, niektorí v ňom zotrvali dodnes. Výročie je zároveň dôvod, prečo pri ňom symbolicky siahli po téme svadby a manželstva (paralela na manželstvo s divadlom).

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne súbor tvorí pätnásť členov. 

Podujatia

Súvisiace témy: Kultúra
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 683
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 942
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 627
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 796
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 324
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 698
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu