DETVA. Detviansky vyrezávaný kríž už tridsať rokov reprezentuje Podpoľanie na pôde Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme. V sobotu 30. apríla 2016 ho rektor kolégia Vladimír Stahovec za prítomnosti Slovákov žijúcich v Ríme a zástupcov miest Hriňová a Detva požehnal po komplexnej renovovácii.
Kríž vyrezal a do Ríma poslal ľudový umelec Ondrej Ďurica z Raticovho vrchu v Hriňovej počas totality v zime roku 1985. Posledný aprílový týždeň, tridsať rokov po jeho osadení, ho na pôde kolégia zreštauroval jeho syn Jozef Ďurica za pomoci dobrovoľníkov.
Hlboká vráska
„Príprava obnovy kríža prebiehala na Slovensku pár mesiacov predtým. K jeho obnove prispeli viacerí dobrodinci z Hriňovej a Detvy,“ povedala hovorkyňa Detvy Zuzana Juhaniaková. Tí poskytli pracovné nástroje či materiál na reštauračné práce.
„Dubové drevo kríža po tridsiatich rokoch v Ríme nesie hlbokú vrásku v podobe niekoľko metrovej pozdĺžnej praskliny,“ vysvetlila Juhaniaková.
V najvyššom utajení
Umiestnenie tradičného slovenského kríža v období náboženskej neslobody rezonovalo najmä u Slovákov, ktorí žili v zahraničnom exile.
Rezbár Ondrej Ďurica ho vytvoril v najvyššom utajení. „O svojom úmysle nemohol hovoriť ani najbližším. Kríž do Ríma putoval obitý doskami ako dva vyrezávané trámy,“ opísala okolnosti prepravy Juhaniaková.
Vďaka kronike z Ríma sa zachovala informácia, že myšlienka vznikla po návšteve rodáka a misionára pátra Juraja Vojenčiaka na rodnom Podpoľaní. Vojenčiak pri návšteve domova zašiel aj k Ondrejovi Ďuricovi. Osadenie detvianskeho kríža v Ríme nezostalo pre rezbára bez následkov. Ako spomína syn Jozef, pracovali práve na poli, keď prišli dvaja vyšetrovatelia. Otec sa vrátil domov až večer po celodennom vyčerpávajúcom vyšetrovaní.
U kardinála
Dobrovoľníci z Podpoľania počas uplynulého týždňa kríž vyčistili, obrúsili, opravili rezbu ornamentov a drevo zakonzervovali. Potom vymaľovali tradičné symboly vyrezávaných detvianskych krížov ako hrozno, kalich s hostiou, kvety... Obnovený kríž po novom osadili do oceľovej konzoly, ktorú zabetónovali do podložia tak, aby drevo kríža bolo uchránené od vlhkosti zo zeme.
„Zástupcov podpolianskych samospráv, primátora Jána Šufliarského z Detvy a primátora Stanislava Horníka z Hriňovej v sprievode dobrovoľníkov z oboch miest pri príležitosti renovácie kríža prijal aj kardinál Jozef Tomko, ktorý sa ako jeden z iniciátorov Ústavu sv. Cyrila a Metoda zaslúžil o jeho zriadenie,“ doplnila Zuzana Juhaniaková.


