DETVA. Stavanie májov je tradíciou, o ktorú sa v súčasnosti väčšinou starajú folklórne súbory alebo miestni nadšenci. Máj ako vyjadrenie záujmu o dievča stratil v ére internetu a facebooku na aktuálnosti. Stavanie májov sa tak viac stalo súčasťou kultúrneho kalendára obcí a miest.
Na zmenu dátumu tohtoročného stavania májov v Detve nás upozornilo Kultúrne centrum A. Sládkoviča. Stavanie májov je naplánované na piatok 29. apríla 2016. Máje budú mladí siláci zo súborov stavať o deň skôr, ako bolo pôvodne ohlásené.
O 16.30 hod. „vyrastie“ máj na Námestí SNP v historickej časti mesta a o 17.30 hod. ho už tradične doplní máj pred Domom kultúry A. Sládkoviča.
„Máje boli známe už v antike. Májová zeleň ako magický prostriedok vyjadrovala želanie poľnohospodárov, aby ich úroda mala silu a dobrý rast,“ informovala Emília Sekerešová z Kultúrneho centra Andreja Sládkoviča v Detve.
Máj sa stal tiež symbolom víťazstva jari nad zimou, znovu obnovujúcej sa prírody. V stredoveku stavali máje na počesť a z úcty pred kostol, radnicu a domy všeobecne známych a vznešených ľudí. Odtiaľ už nebolo ďaleko a postavenie stromu sa stalo symbolom lásky. V 15. storočí postavenie mája znamenalo vážny záujem o dievča, za určitých okolností mohlo nadobudnúť aj právny význam – právoplatnosť manželstva.
„Máj ako prejav lásky sa od polovice minulého storočia stavia v obciach a mestách pre všetky dievčatá spoločný, stal sa iba zvykom,“ doplnila Sekerešová.
V Detve sa stalo tradíciou postaviť dva máje, v historickej časti mesta a pred Domom kultúry A. Sládkoviča za účasti detvianskych folklórnych kolektívov.