ZVOLEN. O peer-programe sa medzi preventistami vo Zvolene hovorí pomerne často. Realizuje ho Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) vo Zvolene v spolupráci s Centrom voľného času Domino. Peer-aktivisti sú žiaci základných škôl, ktorí sa snažia byť pozitívnym vzorom pre svojich rovesníkov v tom, že nepijú, nefajčia a neužívajú ďalšie návykové látky.
Hovoríte si: „veď je to normálne, takto by sa mali správať všetky deti...“ Áno, je to normálne, máme na to legislatívu, no skutočnosť je iná. Vo veku 12 – 13 rokov (niektorí aj skôr) začína veľa detí experimentovať s fajčením, vedia, ako chutí alkohol a o pár rokov majú prvú skúsenosť s alkoholom a skúšajú fajčiť marihuanu.
Kto je za tým, prečo to tak je? Stojíme za tým my dospelí, ktorí nerešpektujeme zákony.
Pretože nám práve peer-aktivisti avizovali, že vo zvolenských večierkach predajú cigarety aj žiakom základných škôl (porušujúc tým Zákon o ochrane nefajčiarov, konkrétne paragraf, v ktorom sa zakazuje predávať tabakové výrobky osobám mladším ako 18 rokov), išli sa dvaja naši dobrovoľníci o tom, samozrejme, s dospelými „za rohom“, presvedčiť.
A stalo sa. Dve dievčatá, ktoré navštevujú ôsmy ročník zvolenskej základnej školy, si vo večierke vypýtali jeden balíček cigariet. A vôbec neboli prekvapené, keď im ho pani predavačka išla nablokovať bez toho, aby si overila, koľko majú rokov. Majú len 13!
Keďže nie sme pracovníkmi Obchodnej inšpekcie a nemôžeme udeliť pokutu (ktorá sa môže, mimochodom, pohybovať v rozmedzí od 331 eur do 6638 eur), napísali sme a odovzdali pani predavačke aspoň morálnu pokutu (viď foto).
Milé pani predavačky, vy by ste chceli, aby vašim trinásťročným deťom predali iní dospelí cigarety? Alebo alkohol? Ja a nikto z rodičov, ktorých poznám, nie!
Sylvia Tichá, sociálna pedagogička CPPPaP, a zvolenskí peeráci
Autor: Sylvia Tichá