SLIAČ. Sliač sa stáva ďalším mestom, v ktorom sa bez akýchkoľvek poplatkov, registrácie či preukazov dajú požičať či vymeniť knižky rozmanitých žánrov.
Z knižnej búdky, ktorú umiestnili na námestie pri fontáne, pred vchod do domu služieb, si môžete v každej chvíli vziať knižku, ktorú tam zanechal váš sused či náhodný okoloidúci.
„Prvé knihy v nej zanechali knihovníčky mestskej knižnice, ktoré zaplnili búdku knihami rôznych žánrov,“ povedala riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Sliači Renáta Šeniglová.
„Prvé jarné teplé lúče slnka priam lákajú k posedeniu pri fontáne, tak prečo nie s knihou v ruke? Ak nestihnú ľudia knihu dočítať, môžu si ju zobrať domov a priniesť neskôr, alebo posunúť susedovi a do búdky doniesť vlastnú knihu vlastnú,“ ozrejmuje.
Sliačske knihovníčky sa inšpirovali dvoma Bratislavčankami, ktoré prvé priniesli projekt na Slovensko. Búdkou zaplnenou knihami chceli vylepšiť susedské vzťahy a dôveru ľudí.
„Ich nápad sa zapáčil aj nám a dúfame, že búdky prežijú leto a naozaj prispejú k zlepšeniu vzťahov,“ dodáva Šeniglová.
Vyber, prečítaj a vráť... alebo vymeň za inú, také je heslo projektu pre malé exteriérové knižničky, ktoré pripomínajúca búdku pre vtáčiky. Vo svete podobné projekty fungujú už niekoľko rokov.