ZVOLEN. Na sídlisku Záhonok majú problém s potkanmi. Aj za bieleho dňa ich vidieť v okolí kontajnerov, ktoré sú medzi budovou bývalého obchodného domu a vchodom do paneláku.
„Okolo kontajnerov je všetko podryté. Potkany sa vôbec neboja, pohybujú sa tam aj štyri kusy, veľké aj malé,“ hovorí čitateľ Miroslav Jarný. Niektoré sa mu podarilo aj odfotiť.
O tom, či a hlavne kedy sa robila deratizácia aj okolo kontajnerov, nevedel. „V pivniciach máme takú farebnú otravu, no či ju dávajú aj vonku, to neviem,“ dodáva.
Potkany sa pritom nepohybujú iba v najbližšom okolí kontajnerov, ale aj v širšom okolí.
„Keď som išiel okolo autom, videl som dva zabité na ceste, asi päťdesiat metrov odtiaľ. Prešli ich autá,“ dodáva Jarný.
Podľa neho sú potkany premnožené, v minulosti ich v takýchto počtoch ešte nikdy nevidel.
Podľa stupňa zamorenia
„Dôležitá je pravidelná deratizácia, každý rok na jar a na jeseň,“ vysvetľuje deratizér Jozef Kučera. Je už síce na dôchodku, no s potkanmi má dlhoročné skúsenosti.
Každé mesto si deratizáciu rieši individuálne a má pre ňu aj príslušné všeobecno-záväzné nariadenie. To mal aj Zvolen, no podľa Jozefa Kučeru ho pred dvoma rokmi zrušili.
„Ťažko sa mi posudzuje, či je v súčasnosti deratizácia urobená správne alebo nie,“ dodáva.
Vo Zvolene pôsobí asi päť až šesť deratizérov, prichádzajú sem aj z iných regiónov.
V minulosti mesto uzatváralo každý rok zmluvu na vykonávanie priebežnej celoplošnej deratizácie verejných priestranstiev. Robili ju na základe zistenia stupňa zamorenia.
Na deratizáciu sa používajú biocídne prípravky. Je to požerová nástraha na ničenie hlodavcov vo forme obilného zrna alebo nástraha v aroma-priepustnom vrecúšku.
Umiestňujú ich do kanalizačnej šachty, do suchého a bezpečného prostredia, zabezpečeného proti vplyvom počasia. V pravidelných intervaloch sa urobí kontrola.
Takáto celoplošná deratizácia vyšla mesto na rok aj viac ako 4-tisíc eur.
Kedy sa najbližšie plánuje deratizácia vo Zvolene, sme sa od mesta nedozvedeli. Odpoveď do našej uzávierky neprišla, no podľa stavu na Záhonku, je nutná už túto jar.
K väčšiemu výskytu potkanov prispieva aj mierna zima.
Hierarchia funguje
„Potkan je inteligentný, nedá sa len tak ľahko zlikvidovať,“ konštatuje Jozef Kučera a dodáva: „Niekedy sú nutné až špeciálne opatrenia. Sú situácie, keď už potkan prehryzie dvere, aby sa dostal do miestnosti. No všetko má svoj dôvod, a ten treba zistiť. Možno sa v miestnosti skladovalo mäso alebo sa na mieste robilo s mäsom a miestnosť sa dobre nevyčistila.“
Sú viaceré spôsoby, ako dostať potkana z bytovky, okrem otravy sa používajú aj lepiace pásy, no ani tie vždy nezaručujú úspech. Potkan sa na ne vždy nechytí.
Medzi potkanmi funguje hierarchia, dopredu idú mladé, ktoré preskúmajú terén a staré sú v bezpečí. Preto je ťažké ich chytiť. Hovorí sa, že kým nedostanete vodcu, potkany neodídu.
Spojené nádoby
Kým myš sa zahniezdi aj na malom priestore, potkan potrebuje väčšie teritórium. „Najčastejšie využíva prirodzené priechody cez kanalizáciu. Za potravou dokáže prejsť aj kilometre,“ hovorí deratizér. Podľa neho je preto dôležité zamerať sa aj na kanalizáciu, pretože funguje ako spojené nádoby.
Ak potkanovi znepríjemnite život v jednej oblasti, presunie sa do druhej.
„Nikdy sa potkan nevyničí úplne, no pravidelnou deratizáciou dokážeme stlačiť populáciu na požadovanú hranicu,“ dodáva Kučera. Aj on si myslí, že keď už je potkan viditeľný cez deň, znamená to jediné. Je premnožený. Na jednu potkaniu dieru môžeme počítať až s deviatimi potkanmi.