ZVOLEN. Okresný úrad zastupuje štát a ako taký je označený štátnymi symbolmi. Nad dverami je štátny znak a na budove štátna vlajka.
Od vstupu do Európskej únie máme vlajky dve, popri našej je na úrade aj vlajka EÚ.
Nedávno sme dostali podnet, že na budove Okresného úradu vo Zvolene nie je správna vlajka.
„Zaujímalo by ma, prečo je tam srbská vlajka,“ dodal náš informátor.
Vyzbrojujeme sa fotoaparátom aj informáciami o správnom použití štátnych symbolov. Na mieste zisťujeme, že štátny symbol naozaj nie je založený správne. Červený pruh nemôže byť vpredu. To je predsa radenie farieb Srbska.
S prednostom
„Táto budova nepatrí nám, patrí mestu,“ bola prvá odpoveď prednostu Okresného úradu vo Zvolene Miroslava Náhlika. Potom s telefónom v ruke sa predsa len išiel pozrieť, čo za vlajka je to na jeho úrade.
„Ja tu vidím európsku a vidím tu našu. Nie žiadnu srbskú vlajku,“ dodal prednosta. Naše argumenty, že pruhy sú naopak, nezaberajú.
„Je tam predsa slovenský štátny znak,“ doplnil už dôraznejšie prednosta Náhlik. Potom zopakoval, že tieto vlajky na budovu vešia mesto a preto „nevie, o čo nám v tejto chvíli ide“. Naše otázky považoval skôr za provokáciu, my mu argumentujeme, že ľudí zasa provokuje šlendriánske nakladanie so štátnym symbolom.
Používanie štátneho symbolu
Aký je rozdiel medzi vlajkou a zástavou? Vlajka má vodorovné pásy biela, modrá, červená a štátny znak umiestnený priečne na pásy.
Zástava a koruhva majú pásy zvislé a znak je rovnobežne s pásmi.
Najdôležitejšie zistenie je, že na fasádnu žrď patrí vlajka, nikdy nie zástava (zdroj: www.vlajky.sk/vlajkovanie-sr).
Pre zvislé vyvesenie na stožiar zasa použite zástavu, nie vlajku. Pozor, aby boli pruhy v správnom poradí (od stožiara): biela, modrá, červená.
Štátne symboly Slovenskej republiky, medzi ktoré patrí aj štátna vlajka, sa môžu vyobrazovať, zhotovovať a používať len spôsobom ustanoveným zákonom.
Štátne orgány ustanovizne a orgány územnej samosprávy používajú štátnu vlajku pri príležitosti štátnych sviatkov a dní významných pre štát. Označujú ňou tiež budovy, v ktorých sídlia.
Štátna vlajka sa nesmie používať poškodená ani zašpinená a nesmie sa zväzovať.
Športových fanúšikov určite nepoteší informácia, že na štátnej vlajke ani na stožiari sa neumiestňujú nijaké ozdoby, a dokonca ani nápisy.
Stovky ľudí
Dali sme si poradiť od prednostu Náhlika a oslovili sme aj vedenie mesta. „Kolegovia z majetku vec preveria a v prípade, že zistia nesúlad so zákonným stavom, zriadia nápravu,“ prisľúbila primátorka Lenka Balkovičová.
O pár hodín už bola na úrade správna vlajka.
Je prirodzené, že ľudia občas robia chyby. Slovenskú vlajku so zástavou už dokázali zameniť aj na svetových športových podujatiach, a to je iná hanba.
Čo trochu mrzí je skutočnosť, že popod spomínaný symbol na úrade prešli denne stovky ľudí aj desiatky zamestnancov úradu, no našiel sa iba jeden, čo na problém upozornil.
Mimochodom, denne roznáša jedlo v jednom zvolenskom stravovacom zariadení. A tak sme sa o nepodarenej vlajke dozvedeli aj my. Priniesol jedlo do redakcie a len tak mimochodom prehodil, že na úrade majú vlajku, ktorá pripomína srbskú a nie slovenskú.