ZVOLEN. Dotáciu tisíc eur z mestskej kasy pridelili poslanci združeniu Mačky Zvolen. Združenie dostalo celú sumu, ktorá bola určená na projekty v oblasti životné prostredie. Nikto iný sa o dotáciu neuchádzal.
Cesta za takouto výškou dotácie však nebola jednoduchá; kým komisia životného prostredia odsúhlasila celú sumu pre mačky, mestská rada už sumu skresala na 200 eur. Na mestskom zastupiteľstve tak zástupkyne združenia museli o tisícku bojovať. Prevažnú väčšinu poslancov napokon presvedčili.
Peniaze žiadalo združenie na reguláciu voľne žijúcich mačiek v meste. „Projekt pre Zvolen je nastavený na sumu 4-tisíc eur, mesto sme žiadali o 50-percentnú spoluúčasť,“ povedala Slavomíra Majorová zo združenia. „Zvyšné náklady sme plánovali pokryť z dobrovoľných darov podporovateľov združenia, teda z darov z radov Zvolenčanov.
Povinnosť má mesto
Ak by pred poslancami neuspeli, na projekt by výrazne viac museli získavať peniaze od ľudí. „To sa nám však nevidí správne, pretože povinnosť postarať sa o ferálne zvieratá je na strane samosprávy miest a obcí. Ponúkli sme mestu Zvolen partnerstvo a pomoc našich dobrovoľníkov, ktorí sa problematike venujú,“ dodala Majorová.
„Argumenty, ktoré sme na zastupiteľstve predložili, sa opierali o skutočnosť, že v minulom roku sme riešili 311 mačiek, prevažne zo Zvolena, Banskej Bystrice a ich blízkeho okolia. Konkrétne vo Zvolene to bolo 156 mačiek,“ objasnila Majorová.
„Naše výdavky predstavovali viac ako 12-tisíc eur. Z daných čísiel vyplýva, že mesto bude na projekte participovať síce menšou sumou, akú sme pôvodne požadovali, ale už v pozícii partnera, ktorý si je vedomý zodpovednosti za pouličné zvieratá. Našou snahou bolo mestské zastupiteľstvo oboznámiť s obsahom aj rozsahom projektu, čo sa nám podarilo a získali sme potrebnú podporu.“
V Banskej Bystrici viac
O finančnú podporu mesta sa združenie uchádza štvrtý rok. Prvé dva roky im poslanci odklepli po 200 eur, vlani dostali 300 eur.
Združenie pôsobí aj v Banskej Bystrici, kde vlani na obdobný kastračný projekt dostali 2-tisíc eur.
Majorová spomína, ako vo Zvolene pred štyrmi rokmi museli komisiu životného prostredia presviedčať o svojich schopnostiach a o tom, že o mačky sa naozaj starajú odborne.
Dve kategórie mačiek
Ferálne mačky rozdeľuje združenie do dvoch skupín; divo žijúce a mačky prítulné, ktoré sa ocitli na ulici „omylom“. Peniaze potrebujú na ich kastráciu, sterilizáciu, veterinárne ošetrenie, medikamentóznu liečbu vo forme odčervenia, odblšenia či na liečbu svrabu. Tiež na nákup na klietky na ich odchyt. Na prepravky krmiva, podstielky, doplnkové liečivé či výživové doplnky.
„Kastráciou sa eliminuje prenos chorôb, ruja a neželané mačiatka. Pri zákroku sú mačky označené zastrihnutím ušnice, aby boli ľahko rozpoznateľné od tých, ktoré na ulici pribudjú ako nové, čo je dôležité najmä v kolóniách,“ podotkla Majorová.
Domové, prítulné mačky po absolvovaní karantény umiestňujú dočasne do domácností dobrovoľníkov, kým im nenájdu trvalý domov.