ZVOLEN. Zámerom autorov výstavy Medveď hnedý v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene bolo predstaviť život našej najväčšej šelmy. V priebehu mesiaca si expozíciu, ktorá sa mala skončiť 5. februára, prezrelo takmer 700 návštevníkov, organizátori sa preto rozhodli predĺžiť výstavu do 28. marca.
„V januári si našu výstavu prezrelo 440 návštevníkov. Rekordná účasť bola 27. januára, keď sme zaznamenali 102 záujemcov. Vo februári pribudlo ďalších 245 návštevníkov, čo je spolu 685 návštevníkov. To je na pomery nášho múzea veľmi dobrá účasť. Výstavu si pozrelo aj 20 francúzskych študentov, ktorí sú na výmennej stáži na Bilingválnom gymnáziu vo Zvolene,“ povedal pre agentúru SITA autor výstavy Milan Longauer.
Ako ďalej uviedol, medzi návštevníkmi sú zastúpené predovšetkým materské školy a školské kluby. Nasledujú rodičia a starí rodičia s deťmi. “Máme už objednaných šesť väčších skupín. Medzi nimi je aj skupinu z Belgicka, ktorá má 40 členov,“ doplnil.
Aj Michalova lebka
Najväčší záujem na výstave je o životné osudy jedného z najväčších medveďov z Poľany Michala, ktorého našli uhynutého vlani v lokalite Brusno - Čelno. Medzinárodná komisia Organizácie pre poľovníctvo a ochranu zveri ohodnotila jeho lebku na 63,54 bodu, čo je doteraz najvyšší počet na Slovensku. Jeho nadrozmerné fotografie a lebka sú v múzeu vystavené.
Zaujímavé sú aj dermoplastické preparáty iných medveďov v životnej veľkosti. Výstava bola navyše doplnená o poster s obrázkami poštových známok s témou medveď zo súkromnej zbierky Ladislava Pauleho z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene, ktorý je vedúcim skupiny odborníkov mapujúcich výskyt medveďov u nás.
Zásahový tím
Pokiaľ hrozilo medveďom na Slovensku v prvej tretine minulého storočia vyhynutie, za posledných dvadsať rokov sa ich stavy stabilizovali. Podľa rozsiahleho monitoringu, ktorý trval od augusta 2013 až do konca minulého roku, odborníci odhadujú, že na našom území žije viac ako 1250 jedincov.
Výskyt medveďa hnedého v našej prírode je často diskutovanou témou, predovšetkým pre mnohé prípady návštev tejto šelmy do blízkosti ľudských obydlí i pre priame strety s človekom. Medvede spôsobujú škody predovšetkým včelárom. Ich rozsah však v posledných rokoch klesá.
K ľudským príbytkom sa dostávajú prevažne mladé jedince vytláčané z teritórií výskytu staršími súkmeňovcami. Na druhej strane je to aj nedostatok prirodzenej potravy, ktorú tvoria predovšetkým lesné plody.
Ročný odstrel medveďov predstavuje okolo 50 kusov, samozrejme, za prísne stanovených podmienok. Od konca roku 2014 zriadila Štátna ochrana prírody „zásahový tím“. Jeho členovia sú pripravení vždy prísť na pomoc, pokiaľ sa niekde objaví problematický medveď.