ZVOLEN. Čoraz viac ľudí kúri pevným palivom. S tým súvisí aj vyššie nebezpečenstvo vzniku požiarov. Príčiny sú viaceré, konštrukčné chyby pri stavbe komínov, podkroví či krbov a taktiež nesprávna manipulácia s popolom.
V januári bolo v regióne dvadsaťjeden požiarov, deväť vo Zvolene, osem v Detve a štyri v Krupine. Väčšina z nich by nemusela vzniknúť, keby sa ľudia starali o svoje vykurovacie zariadenia a komíny.
Najčastejšou príčinou požiarov v januárovej štatistike bolo vyhorenie sadzí, ktoré úradovalo v ôsmich prípadoch. Nevyhovujúci stav komína bol príčinou pri dvoch požiaroch a manipulácia so žeravým popolom v štyroch.
Keby sme v januári nekúrili, hasiči by nemali takmer žiadnu prácu.
Mokré drevo
Vyhláška hovorí, že komín treba čistiť aspoň raz za štyri mesiace. „Ľudia kúria aj mokrým drevom, alebo používajú škrtiacu klapku, aby spomalili horenie, no neuvedomujú si, že tým dochádza k nedokonalému spaľovaniu, nazývanému dechtovanie,“ vysvetlil Renatus Babiak, vedúci oddelenia požiarnej prevencie Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru vo Zvolene. Vedúci odporúča, aby si komín majiteľ domu kontroloval čo najčastejšie a pri zanesení ho hneď vyčistil.
Hrada v komíne
Veľakrát sa urobí chyba už pri stavbe domov alebo pri rekonštrukčných prácach v podkroví. Niekedy sa stavbárom „stane“, že do telesa komína alebo do jeho blízkosti zabudujú drevenú hradu. „Občas je tam síce izolácia, no nie taká, ktorá by spĺňala protipožiarne požiadavky,“ vysvetľuje Štefan Mokrý, ktorý je poverený zisťovaním príčin požiarov. V princípe platí, že v priamom kontakte s komínom nesmie byť žiaden horľavý materiál.
Pravidelná kontrola celistvosti komína je základom pri komínoch, ktoré nemajú vo vnútri komínovú vložku. Vypadnutú maltu treba ihneď opraviť.
Popol a nábytok
„Zásadné chyby sú, že popol sa vyberá ešte žeravý a ľudia ho vysýpajú do priestoru, kde hrozí zapálenie horľavých materiálov,“ skonštatoval riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru vo Zvolene Dušan Hancko. Nádoba, v ktorej sa uskladňuje, musí byť z nehorľavého materiálu a zakrytá, pretože vietor môže uhlíky rozfúkať a zapáliť niečo horľavé v blízkosti.
Požiar môže vzniknúť aj priamo z piecky, keď v jej blízkosti necháme horľavé materiály. Môže to byť prádlo, ktoré treba rýchlo vysušiť alebo aj drevo, ktoré si majiteľ nechá preschnúť. Aby mal na druhý deň čím zakúriť. Nábytok v nebezpečnej blízkosti môže tiež spôsobiť požiar.