ZVOLEN. Zhruba po päťdesiatich rokoch zmenila svoju tvár pokladňa na Zvolenskom zámku, ktorá je vstupným priestranstvom do výstavných priestorov. Okrem vizuálneho efektu má premena opodstatnenie najmä vo svojej funkčnosti, architekti ju posunuli na bežný štandard, čo by mali oceniť predovšetkým návštevníci.
Z jedného priestoru dva
Starý „socialistický“ nábytok zo 60. rokov 20. storočia je preč. Práve vtedy dostala zámok pod svoju správu Slovenská národná galéria, ktorá má v nej dodnes vysunuté pracovisko. Nábytok bol z dyhovaných skriniek z tmavého orecha kombinovaných so sklom.Architekti pôvodný priestor rozdelili na dva samostatné; na pokladňu a kníhkupectvo.
Okrem kníh, katalógov či pohľadníc, ktoré boli doteraz v ponuke, plánuje vedenie galérie ponúkať v mini kníhkupectve aj iné suveníry. Medzi inými aj kvalitné reprodukcie diel a ponuku mieni rozširovať.
„Novinkou je šatňa pre návštevníkov či odkladacie boxy na kľúč na príručnú batožinu,“ povedal architekt Alan Krajčír.
Pod pultom pokladne sú zasúvacie kontajnery, v ktorých uskladňujú molitanové podložky pre detských návštevníkov. Pre kapacitu klasického autobusu.
„Stenu pri pokladni sme využili na inštalovanie magnetickej tabule. Je z nej pomerne veľká plocha na reklamu podujatí v galérii,“ dodal Krajčír.
Architekti zasiahli výrazne aj do kúrenia. Staré masívne liatinové radiátory, už zažltnuté, odstránili. Dnes sú v priestore v sokloch integrované konvektory, ktoré majú ventilátory a teplý vzduch fúkajú k podlahe.
„Pre zamestnancov aj pre návštevníkov prinesie v zime príjemnejšiu klímu,“ vysvetlil Krajčír. Pokladníčka má navyše vykurovanú aj podlahovú dosku pod sebou.
Jeden farebný odtieň
Minulosťou je aj klasické žiarivkové osvetlenie, nahradilo ho moderné, jeho intenzita sa dá regulovať.
„Pult pokladne je napojený na internet, takže pokladníčky môžu mať dotykové displeje aj automatickú pokladňu. Súčasné technológie sa tu tak stávajú samozrejmosťou a návštevníci by mohli v budúcnosti platiť kartou.“
„Celý priestor má určite luxusnejší a ušľachtilejší ráz. Všetok nábytok je v jednotnej farbe. Tmavošedá nám prišla najvhodnejšia do historického prostredia. V kombinácii s pekným slovenským travertínom,“ ozrejmil architekt.
„Dúfame, že nábytok bude slúžiť aspoň ďalších 40 rokov,“ dodala architekta Helena Vojtková, ktorá s Krajčírom na prestavbe pracovala.
Zlikvidovaná klenba, nové schodisko
Priestor dnešnej pokladne je síce pôvodný, no schody, ktoré vedú do výstavných priestorov, pribudli až v čase, keď zámok dostala do svojho majetku galéria.
Návštevníci si určite všimli, že schodisko vizuálne pretína okno v múre. Kedysi bola nad priestorom pokladne klenba, ktorú – zrejme pri výstavbe schodiska – spolovice zlikvidovali.
