ZVOLEN. Organizačné a technické zabezpečenie volieb znamená pre každú samosprávu prácu navyše. V minulosti členom okrskových volebných komisií vznikala daňová povinnosť, alebo povinnosť nemocenského a zdravotného poistenia. V dôsledku toho za prácu vo volebnej komisii dostali menej peňazí a pritom dochádzalo aj k zbytočnej byrokracii.
Posledné zmeny v daňovej a odvodovej povinnosti sú ale dobrou správou pre obce a prípravu marcových parlamentných volieb zjednodušia.
Ostane im viac
„Predčasní starobní dôchodcovia, nezamestnaní, poberatelia dávok v hmotnej núdzi, či invalidi sa pre svoje pôsobenie v okrskovej volebnej komisii mohli dostať do situácií, kedy im hrozilo odobratie alebo pozastavenie výplaty predčasného dôchodku, dávky v hmotnej núdzi, prípadne boli vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Tomuto by mal byť koniec,“ hovorí výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány.
ZMOS hľadal riešenia, ktoré umožnia členom okrskových volebných komisií mať viac prostriedkov bez rizika, že tento príjem ich oberie o iné príspevky, či dávky. Dnes môžeme hovoriť, že veľká časť problémov by mala byť minulosťou.
„Najbližšie voľby by mali znamenať oveľa menej byrokracie pre obce a viac čistých príjmov pre ľudí,“ vysvetľuje Turčány.
Znižuje sa administratíva
Základom zmeny bolo prijatie zákona o podmienkach výkonu volebného práva, zmena charakteristiky pôsobenia člena volebnej komisie na iný úkon vo všeobecnom záujme. Od 1. januára tohto roku sú odmeny (príjmy) za funkciu predsedu, člena a zapisovateľa volebnej komisie, predsedu, člena a zapisovateľa komisie pre referendum a sčítacieho komisára oslobodené od dane z príjmu.
„Výrazne sa znižuje aj administratíva, ktorá predtým súvisela s účtovníctvom, odvodmi, ich evidenciou, nahlasovaním a odhlasovaním ľudí z poisťovní, realizovaním žiadostí o vrátenie daní pre starobných dôchodcov a podobne,“ doplnil hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.