KRUPINA. V roku 2013 začal riešiť Štátny geologický ústav Dionýza Štúra v spolupráci s mestom Krupina projekt financovaný z EÚ „Eliminácia negatívneho vplyvu geologickej zložky životného prostredia na zdravotný stav obyvateľstva okresu Krupina“ (LIFE FOR KRUPINA). Hlavným cieľom projektu je zlepšiť zdravotný stav obyvateľstva okresu Krupina, ktorý je jeden z najnepriaznivejších v rámci celej Slovenskej republiky. Je to spôsobené hlavne nedostatkom vápnika a horčíka v podzemnej pitnej vode.
Zvýšený výskyt ochorení
„Obsahy vápnika a horčíka vo vode v okrese Krupina nie sú ani polovičné v porovnaní s celoslovenskými priemernými hodnotami. V mnohých prípadoch sú nižšie ako je odporúčaná hodnota slovenskej normy pre pitnú vodu. Tento nedostatok vápnika a horčíka v pitnej vode spôsobuje najmä zvýšený výskyt srdcovo-cievnych a onkologických ochorení, a tým aj kratšiu strednú dobu života,“ zdôvodňuje manažér projektu Stanislav Rapant zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.
V rámci projektu sa zisťujú priemerné obsahy vápnika a horčíka vo vlasoch a nechtoch, ktoré budú porovnávané so svetovými priemernými obsahmi.
„Budeme sa tak môcť vyjadriť, či ich nedostatok v pitných vodách sa prejavuje aj v ľudskej populácii okresu Krupina,“ dodáva odborník.
Dva gramy stačia
Mesto sa v týchto dňoch obrátilo na obyvateľov s prosbou o pomoc pri odbere vlasov a nechtov od dospelých (bez obmedzenia veku) a od detí vo veku od 6 rokov. Pre zber sú potrebné približne dva gramy vlasov a dva gramy nechtov (môžu to byť len vlasy alebo len nechty, alebo aj vlasy aj nechty). Dva gramy vlasov zodpovedajú jednému normálnemu ostrihaniu vlasov (približne za hrsť vlasov). Dva gramy nechtov (môžu byť nechty z rúk aj nôh) zodpovedajú približne dvojnásobnému ostrihaniu nechtov.
„Pri odovzdaní materiálu je potrebné podpísať priložené tlačivá, ktorých vyplnením a podpisom potvrdíte ochotu zúčastniť sa a spolupracovať na danom projekte, konkrétne na odbere a uskladnení biologického materiálu v spomenutých množstvách,“ vysvetľuje Stanislava Alakšová z oddelenia projektového manažmentu MsÚ Krupina.
Odbery vlasov a nechtov je potrebné urobiť do konca februára 2016.
Pomáhajú aj kaderníctva
Materiál (vlasy) môžu ľudia nechať priamo v kaderníctvach a holičstvách mesta Krupina, kde sa nachádzajú aj tlačivá, ktoré je potrebné vyplniť. Alebo ho môžu priniesť na mestský úrad.
So zberaním vzoriek začalo mesto ešte vlani, kedy oslovili školy v Krupine. Podarilo sa im nazbierať pár desiatok vzoriek. „Bolo to málo, a preto sme sa rozhodli osloviť aj dospelých. Najprv sme to robili cez svojich blízkych a známych. Potom nám napadlo riešiť to cez kaderníctva,“ dodáva Stanislava Alakšová. Informáciu šírili cez Facebook aj web mesta.
Vzoriek by malo byť najmenej sto. Dve tretiny musia byť z Krupiny alebo blízkeho okolia a jedna tretina z porovnávacej oblasti, a tou sú v tomto prípade Dudince a Hontianske Moravce. Desať vzoriek sa Krupinčanom už podarilo dostať z Dudiniec, no z Moraviec nemajú ani jednu.
Dôvodom, prečo sa na porovnanie vybrali práve tieto lokality je, že voda v Dudinciach aj v Moravciach obsahuje viac vápnika a horčíka. Takto sa porovná či naozaj nedostatok týchto prvkov tak vplýva na zdravotný stav obyvateľstva.