ZVOLEN. Pocity a emócie ako šťastie, smútok či bolesť zobrazujú diela, ktoré vytvára iránska umelkyňa Reyhaneh Ghavipanjeh. Je v nich tiež zachytený vzťah medzi mužom a ženou, ako aj nerovnosť medzi nimi.
Osemnásť obrazov z jej tvorby aktuálne vystavuje Galéria na Tehelnej vo Zvolene. Výstava pod názvom Zákutia ženskej duše potrvá do 5. februára.
Pocity žien
Reyhaneh Ghavipanjeh pochádza z mesta Babol v severnom Iráne. „Vyštudovala grafický dizajn a venuje sa tiež maľovaniu, s ktorým začala ešte v detskom veku. V rokoch 2007 až 2013 žila v Malajzii, kde spoznala svojho manžela Michala Sviatka. Ten pochádza zo Zvolena a takto sa vlastne výstava dostala k nám,“ objasnil pre TASR majiteľ galérie Jozef Klement.
Ku každému obrazu autorka napísala aj krátky príbeh.„Inšpiráciou sú pre ňu jej životné skúsenosti, spoločenské postavenie žien na Blízkom Východe, ale aj ženy vo všeobecnosti; ich sila, vytrvalosť, trpezlivosť a odhodlanie nasledovať vlastné sny či snaha o ich rovnoprávnosť,“ povedal Sviatko. Ženy a ich pocity sú dominantnou témou jej tvorby.
Umelkyňa pri maľovaní využíva veľmi intenzívne, výrazné farby a hoci nejde o úplne realistické obrazy, cítiť v nich tvary realizmu. „Prišlo to prirodzene. Nedá sa povedať, že by Reyhaneh nasledovala špecifický štýl. Maľuje to, čo cíti, môže to však mať podobnosť s určitými štýlmi,“ dodal.
Výrazné farby vyjadrujú jej pocity, náhľad na život, ktorý je veľmi pestrý. Veľa farieb sa v umení používa aj v jej rodnom Iráne, čo ju do určitej miery tiež ovplyvnilo.
V kaviarni
Michal Sviatko pracuje v oblasti ľudských zdrojov v zahraničnej spoločnosti. Do Malajzie sa dostal profesijne cez americkú firmu, pre ktorú pracoval v minulosti v Prahe.
„Manželku som spoznal v Kuala Lumpur, náhodne v známej kaviarni,“ poznamenal s úsmevom. Viac ako rok a pol žijú v Prahe.
„Pred odchodom do Ázie som žil v Prahe tri roky. Keďže som poznal mesto a mal som v ňom vytvorenú sieť známych, rozhodol som sa po čase vrátiť sa. Našiel som si tu rýchlo aj pracovné uplatnenie. Do Zvolena sa však vraciam často,“ vysvetlil na margo svojich životných ciest.