DETVA. V poradí šiestym slovenským mestom, ktoré privítalo relikvie sv. Terezky z Lisieux, bola Detva. Prvýkrát ich veriaci mohli vidieť ešte 10. januára v Bratislave, do Detvy Terezku priviezli z banskobystrickej Katedrály v utorok. Na Slovensku ju do 24. januára prijme celkovo 28 obcí.
Kaplnku otvorili o piatej ráno
„Relikviár, v ktorom prenášajú takmer celé telesné ostatky svätej, uložili v kostole Kláštora Božieho milosrdenstva a Kráľovnej Karmelu v Detve. Tu v neskorých večerných hodinách pri svätej omši osem členov Svetského rádu bosých karmelitánov zložilo večné sľuby,“ povedala hovorkyňa mesta Zuzana Juhaniaková. Ešte do polnoci si relikvie prišli pozrieť viacerí veriaci z Detvy. Pre verejnosť kaplnku otvorili opäť ráno o piatej hodine.
„Na slávnostnú svätú omšu do Farského kostola sv. Františka Assiského previezli relikviár v stredu dopoludnia. Tam si telo Terézie z Lisieux prišli uctiť stovky veriacich aj z okolitých obcí a menšie organizované skupiny z iných okresov. Nechýbali viacerí kňazi, ktorí s detvianskou farnosťou udržujú kontakty,“ dodala Juhaniaková.
Žila skromne
Mária Františka Terézia Martinová sa narodila v januári 1873 v Alencone vo francúzskej Normandii ako najmladšia z deviatich detí. Jej rodičia boli svätorečení v roku 2015. Ako mladá rehoľníčka Terézia žila skromný život. Jej duchovné posolstvo sa zachovalo vďaka osobným zápiskom, niekoľkým básňam, divadelným hrám a listom, ktoré napísala. Zomrela v karmelitánskom kláštore po boji s tuberkulózou ako dvadsaťštyriročná. Bolo to 30. septembra 1897.
„V dnešnej dobe by sa tento mladý vek považoval za tragické úmrtie. No vtedy sa asi len tridsať smútiacich zúčastnilo jej pohrebu na mestskom cintoríne. Predpokladalo sa, že sa na ňu čoskoro zabudne, no úcta k nej sa šírila do celého sveta,“ informovala hovorkyňa mesta.
Urna putuje po svete už niekoľko desaťročí. Prešla od Filipín po Spojené štáty americké, putovala cez Irak, Izrael, Sibír...