SÁSA. V minulosti boli amatérske divadlá súčasťou kultúrneho života väčšiny slovenských dedín, dnes ich tradícia skoro vymizla.
To sa rozhodli zmeniť v Sáse, kde po viac ako štyridsiatich rokoch nadviazali na tradíciu ochotníckeho divadla a založili divadelný amatérsky súbor.
Obavy sa nenaplnili
„Do celej akcie sme sa pustili s nadšením a s veľkými očakávaniami, ale zároveň aj s obavou, či nájdeme dobrovoľníkov schopných hru naštudovať a prezentovať ju pred zrakmi iných,“ hovorí zástupca starostky Peter Nemec, ktorý je jedným z iniciátorov myšlienky oprášiť súbor.
Tým druhým je starostka obce Iveta Hladká.
Ich obavy sa ukázali ako zbytočné, na prvé stretnutie prišlo viac ako 30 ľudí, ochotných priložiť akoukoľvek formou ruku k dielu.
„Postupne sa vyprofiloval súbor 15 ľudí vo veku od 15 do 53 rokov pomenovaný ako SOS, teda Sásanský ochotnícky súbor,“ objasňuje Nemec, ktorý je zároveň predsedom komisie pre kultúru pri obecnom zastupiteľstve, ktorá má na starosti kultúrno-spoločenský život v obci.
Sanitra režisérom
Obnovenú tradíciu odštartovali sásanskí ochotníci známou divadelnou hrou Revízor podľa predlohy Nikolaja Vasilieviča Gogoľa, ruského prozaika a dramatika ukrajinského pôvodu.
„Režisérskej taktovky sa ujal známy herec a režisér Divadla J. G. Tajovského Richard Sanitra, ktorý už má s vedením ochotníckeho súboru skúsenosti,“ dodáva Nemec.
„Hru upravil a zakomponoval do nej viaceré nové prvky, ktoré sa v origináli nenachádzajú, ako aj miestne reálie, ktoré ju robia ešte príťažlivejšou,“ približuje.
Svojou groteskou hra odkrýva viaceré tienisté stránky našej spoločnosti – korupciu, pretvárku či klamstvo – a hlavní aktéri vystupujú ako rukojemníci vlastného strachu, z ktorého sa vykupujú toleranciou voči rovnakému správaniu ostatných.
Pribúdajú pozvania
Inscenáciu nacvičovali ochotníci zväčša po večeroch. Prvý raz ju verejne uviedli v predpremiére prioritne pre rodinu a známych 27. decembra.
Verejnú premiéru mala hra 3. januára a podľa Nemca sa stretla s veľkým ohlasom. „O prezentovanie hry sásanských ochotníkov na svojej pôde prejavili záujem už teraz viaceré obce v regióne,“ dodáva.
Gogoľ pre svoju satirickú komédiu Revízor získal námet od Puškina. Kritizuje v nej spoločenské pomery vo vtedajšom Rusku.
Po premiére Revízora musel na čas opustiť Rusko, pretože kritika a úrady cárskeho Ruska ho považovali za nepriateľa štátu.
Autor: JN